Sürüngenler

Sürüngenlerin Karakteristik Özellikleri

Sürüngenlerin Karakteristik Özellikleri
Rate this post

Ülkemizde, insanların büyük çoğunluğu sürüngenlerden korkmaktadır. Bu korkunun sebebi, genel olarak toplumda yer alan bu hayvanların “zehirli” ve “tehlikeli” olabileceği algısı yüzündendir. Oysaki bu hayvanlar da çeşitlerine göre farklı özelliklere sahiptir ve zehirli olanları son derece küçük bir yüzdeyi kaplamaktadır. Bu bilgi doğrultusunda özellikle son zamanlarda artan bilinç ve farklı arayışlar üzerine bazı aileler evde beslemek üzere sürüngen almaya karar verirler. Bu karar elbette ki diğer evcil hayvanları sahiplenme kararı kadar kolay verilmemektedir. Her ne kadar henüz bir Kedi veya Köpek bakmamış da olsa, çoğu insan bu hayvanların bakımına dair etraftan pek çok şey duymuş ve görmüşlerdir. Fakat sürüngenlerin genel özellikleri hakkında bilgi sahibi olan veya etrafında sürüngen besleyen tanıdıkları olan insan sayısı ülkemizde son derece azdır. xxx

Sürüngenlerin Karakteristik Özellikleri

Sürüngenlerin özellikleri olarak bilmemiz gereken ilk şey, bedenlerinin keratin adı verilen bir maddeden oluştuğudur. Keratinden oluşan bu beden pullarla kaplı ve serttir. Özellikle bacaklı ya da bacaksız neredeyse tüm sürüngenlerin vücutları yere değdiğinden, bu sert madde yaralanmalarını önlemekte ve onları doğaya karşı daha dayanıklı kılmaktadır.

Hayvanseverler tarafından evde beslenmek üzere tercih edilen sürüngenler arasında en çok; Kaplumbağa, Kertenkele türleri, Gecko ve Bukalemun gibi hayvanlar yer alır. Bu hayvanların her biri farklı yaşam sürelerine ve şartlarına sahiptir. Bu sebeple alacağınız hayvanın bakım gerekliliklerini ve ömrünü bilmeniz yararınıza olacaktır. Bu tarz sürüngenlerin Kedi, Köpek gibi diğer evcil hayvanlara göre daha az bakım ihtiyacı duydukları doğrudur. Fakat yine de bakım koşulları, aldığınız sürüngenin temel özellikleri doğrultusunda şekillenecektir. Örneğin son derece yoğun saatler boyunca çalışan bir kişiyseniz, gün içerisinde sürekli olarak bakım isteyen bir hayvan tercih etmeniz yanlış olacaktır. Sürüngenler, diğer hayvanlar gibi ilgi görmeyi çok beklemeseler bile en azından düzenli olarak yemleri verilmeli ve bakımları yapılmalıdır.

Yorum Yaz