Sürüngenler

Yılanlar neyle beslenir?

Yılanlar neyle beslenir?
2.2/5 - (136 votes)

Yılanlar neyle beslenir?Ağaçlık alanlar ile dağlık bölgelerde çok sık görülen Yılanlar, etçil ya da otçul olarak beslenen tüm canlıları, esnek ağız yapıları sayesinde yutarak yiyebilmektedir. Güçlü diş yapısına sahip olmamakla birlikte dar bir çenesi olan yılanların özellikle engerek ve boa yılanı gibi son derece zehirli türleri; inek, ceylan, koyun gibi büyük yapılı canlıları bile kolaylıkla yiyebilmektedir. Avını önce zehirleyerek felç eden, daha sonra ise bütün olarak yutan yılan, sindirme işlemini gelişmiş midesi sayesinde aşamalı olarak yapmaktadır. Kırsal yerleşimlerde çok sık görülen yılan ilaçlama yapılmaksızın, yok edilmeye çalışılması durumunda ciddi tehlikelere sebep olabilir. Son derece güçlü bir zehre sahip olan bu canlılar, kentsel yerleşimlerde, özellikle yeşillikler ve ağaçlık bölgelere yakın alanlarda sık görülmektedir.

Yılan ilaçlama özellikle yazlık ya da çiftlik veya bahçeli ev gibi iç mekanlarda yapılmaktadır. Kapalı alanlarda ciddi tehlike arz eden yılanlar, son derece iyi kamufle olduğundan fark edilmesi zor olan canlılardır. Böcek ve kertenkele gibi sürüngen ve haşereler ile de beslenebilen yılan türleri ile mücadele için profesyonel hizmet almak şarttır. Amatör şekilde yapılan yılan mücadelesi ya da yılanı ezerek öldürmeye çalışmak gibi yöntemler; yılan sokması gibi durumlara yol açabilir.

Ev, fabrika, çiftlik gibi alanlarda görülebilen yılan dan kurtulmak için sıvı ilaçlar sıklıkla kullanıldığı gibi; bahçe ya da binanın etrafı için de toz ilaçlar kullanılmalıdır. Sıvı ilaç ile yapılan buharlama yöntemi, iç mekandaki yılanı yok edeceği gibi toz ilaçlar da yılanların iç mekana girişini engelleyecektir. Yılandan kurtulmak için yapılan haşere ilaçlama uygulamalarında, etkili ilaçlar kullanmak şart olduğu gibi Sağlık bakanlığı onayına sahip olan ve garantili uygulama yapan böcek ilaçlama şirketleri tarafından hizmet almak da son derece önemlidir.

Yorum Yaz