Tavşanlar

Tavşan Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri

Tavşan Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri

Tavşan Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri

Tavşanlar, her ne kadar güçlü canlılar olsa da, çeşitli hastalıklara yakalanabilirler. Hastalıklara yakalanmalarının nedenleri olarak; yaşadıkları ortamın (kafesin) temiz olmaması, sağlıksız beslenme, yetersiz su alımı ve yetersiz egzersiz sayılabilir.

Tavşanınızın bitkin ve hareketsiz olması hasta olduğuna işaret olabilir. Bununla beraber uzun bir süre yemek yememesi, nefes alış-verişinde zorluk, ishal ve kabızlık da Tavşanın sağlıksız olduğunun göstergesidir. Hastalık durumunda, çeşitli ilaçlar kullanılabilir. Tavşan‘ın, veterinere de götürülerek kontrol ettirilmesi gerekir. 6-7 haftadan itibaren çeşitli aşıların yaptırılması da uygun olacaktır.

I) Tavşanlarda belki de en çok görülen hastalıkların başında “diş hastalıkları” gelmektedir. Bu hastalık genetik bazı etkenlerden dolayı oluşabileceği gibi, diş sağlığına zarar verebilecek besinlerden dolayı da kaynaklanabilmektedir. Tavşanların dişleri, aynı Hamsterlar gibi sürekli olarak büyür. Bu büyüme bir aşamadan sonra çeşitli sorunlara neden olur. Dişlerin boyutunu belirli bir oranda tutabilmek için, Tavşanlara dişlerini törpüleyebileceği havuç gibi sert gıdalar verilmelidir.

II) İdrar yolu hastalıkları, kendisini kanlı idrar ile gösterir. İdrar yapmada zorlanma ve kan gelmesi gibi olumsuz durumlar, ciddi sağlık sorunlarına işarettir. Bol yeşillik ve taze su ile bu hastalığın önüne geçilebilir.

III) Dışkısının sulu ve ishal gibi olması, aşırı karbonhidrat alımından kaynaklanır. Bunun çözümü için yeşillik ve kuru ot ağırlıklı bir beslenmeye geçmek gerekir.

IV) Özellikle sıcak yaz aylarında, Tavşanları güneşte ya da aşırı sıcak bir ortamda bırakmamak gerekir. Tavşanlar, sıcağa ve soğuya fazlasıyla duyarlıdırlar. Uzun bir müddet sıcakta kalan küçük dostlarımız, bir süre sonra zor nefes almaya başlayarak yere yığılabilir. Bu durumda yapılacak olan tek şey ise Tavşana bol su vererek, serin bir ortama almaktır.

V) Solunumda zorluk çeken bir Tavşan sulu gözler ve zor nefes alış ile kendisini gösterir. Solunum alışverişinde kaynaklanan problemler, aşırı sıcak ve nem, kötü kokular, yetersiz havalandırmadan dolayı kaynaklanır. Bazı oda spreyleri ve deodorantlar da Tavşanlara bu yönde zarar verebilmektedir.

VI) Tavşanlar, pek görülmemekle beraber tüylerini yutarak mide tıkanması geçirebilirler. Tüy topları sindirim sistemini tıkayarak Tavşanın yeme-içmeden kesilmesine yol açar. Bu hastalık, yemek yemeyen Tavşanları, güçsüzleşerek ölüme kadar götürebilir. Mide tıkanmasını önlemenin yolu ise iyi bir beslenmeden geçer. Hazır mamalar, peletler ve baklagiller; bol karbonhidrat ve lif içerdiğinden dolayı, aşırı tüketildiğinde bu hastalığa neden olabilir. Bu nedenle bol yeşillik ve kuru ot ağırlıklı bir beslenme tercih edilmelidir. Tavşanlar, düzenli olarak tarandıklarında fazla tüy dökmezler. Tüy dökmedikleri zaman ise hastalığın görülme olasılığı sıfıra iner.

Yorum Yaz

27 Yorum

 • fly strike türkçesi sinek grevi açık havada tavşanların ölümüne neden oluyor.Sadece sinek tavşanıma konuyor diye önemsememiştim meğerse dişi sinekler yumurtalarını bırakıyormuş.Ve bu yumurtalar saatler içinde kurtçuklara dönüşüyormuş ve bu kurtçuklar da tavşanın etini yiyerek gelişiyor ve tavşanlar için çok acı bir ölüme dönüşüyor.Bir çok tavşan websitesini gezmiştim hiç bir sineğin saatler içinde tavşanı öldürebileceğini uyaran bir bilgi görmemiştim.Çok üzüldüm lütfen websitenizde yaz ayları için tavşan sahiplerini uyarın.

 • Acil yardim edermisiniz 6 aylik tavsanim karninda şişme var sadece su iciyor yemek yemiyot

 • Merhaba benim 5 aylık dişi tavsanim var bugün severken kulaklarının çok sıcak olduğunu gördüm acaba neden bilen varsa lütfen yardım edebilirmi ateşli hayvanim

 • Benim tavsanimin poposunda bok var .abi çok uyukluyo ve yemek yemiyor şu içmiyor ölüyor galiba

 • Tavşanım 1.5 aylık dün Hiç birseyi yoktu bugün yemek yemedi sürekli uyuyor dışkısını yapmıyor sadece su içiyor nolur birşey diyin

 • Tavşanım tahmini 20-30 günlük. Alalı 3 gün oldu saman yem ve diyet biskuvisi(kepekli ve yulaflı) veriyorum geldiğinde dışkılama yapıyodu ama 1 gündür dışkılama yapmadı neden ? Kaç günde bir dışkılama yapar ?

 • merhaba benim tavsanim cok normal deyil ve ben cok uzuluyorum sacma sapan hareketler yapiyor durup dururken bir anda ucuyor cok hareketli durduramiyorum😓durmadan elimi yaliyor ve odada saldigimda kesinlikle gezmiyor ve hep hep hep sevilmek istiyor ve dedigim gibi acayip sekilde cok yaliyor bikmiyor acaba demir eksikligimi var ? tavsanim sagliklimi 😢 bide cok tuketmeye basladi 😓inanilmaz bir sekilde yemek yiyor ve yasina gore cok kilolu yemekten kesimmi ama kiyamiyom

 • Ben gece veterinere götürdüm eve bi geldim tavşan baygın ve isah bütün dışkı sıvıydi çok korktum ve hemen veterinere götürdüm gece küveze aldılar yarın da seron verceklermış ve yavru daha 3 gün oldu aldım ama onu öyle bırakmak istemedim şu an çok mutsuzm inşallah ölmez

 • benim tavşanım mmasını değiştirdiğimden dolayı karnı ağrıyarak sivi gagalamaya başladı ve veterinere götürdüm 3 gün iğne aldı iyileşecek şimdi demişti ama bugün o hastalığıdan dolayı öldü lütfen sevimli tavşanlarınızın mamasına çok dikkat ediniz …

 • Benim tavşanın bu gece yaralandı fare tarafından ne yapmalıyım pansuman nasıl yapilir. Lütfen hemen yardım edin

 • Benim tavşanımın 20 30 günlük bu gün bir kedi gelmiş yanına ve tavsanim çok körlük kösarkwnde kafasını taşa çarpmış çok kötü kanıyordu şimdide veterinerler kapalı korkuyorum ama dokunamıyorum kulağı vücuduna yapışık durumda durduğu yerden kimildayamiyor çok zor yürüyor ne yapmaliyim ama su an kanaması durdu

 • tavşanımı aldığım iki gun oldu poposu hep ıslak ve tuvaletini yapamıyor ve poposu şişti ve halsiz ne yapabilirim bana yardımcı olurmusunuz

 • Ben tavşanımı 2 hafta önce aldım. Tavşanım sanırım aldığımda yaklaşik 1 aylıktı. Tavşanımın talaşı bitmisti bende gazeteleri kücük parçalara kesip kafesin içine koydum ve bu olaydan 2 gün sonra ishal oldu. Ben bu konuyla ilgili araştırmalar yaptım ve yüksek sestende etkilenip ishal olabiliyorlarmış. Benim kardeşim biraz bağırır acaba ondan mı oldu yada gazeteden mi oldu bilmiyorum başka nedenlerden de olmüş olabilr belki bana yardımcı olabilirmisiniz çok mutlu olurum… :)