Tavşanlar

Tavşanlar Ne Kadar Yaşar?

Tavşanlar Ne Kadar Yaşar
3.4/5 - (13 votes)

Herkes evcil hayvanının uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmesini ister. Şimdiye kadar, kedi ve köpeklerin ömrü hakkında bilgiler oldukça yaygındır. Peki Tavşanlar Ne Kadar Yaşar?

Ortalama Tavşan Ömrü Açıklandı

Yapılan araştırmalar sonucu, evcil tavşanların, hastalık, açlık ve avcılarla başa çıkabildikleri için sekiz ile on iki yıl arasında yaşayabilecekleri belirtilirken, yabani tavşanların ise yalnızca bir kaç yıl yaşayabilecekleri belirtilmiştir.

Genellikle tavşanlar, alanında uzman veteriner hekimler tarafından belirlenen yaşam şekilleri, beslenme şekilleri konusunda tavşan sahiplerinin daha iyi bilgi sahibi olmasını sağladıklarından dolayı, tavşanlar günümüzde daha uzun yaşam sürmektedir.

Tavşanlar Nasıl Daha Uzun Yaşar?

Tavşanlar, dışarıdan göründüğü kadar az bakım gerektirmez ve bir tavşan ömrünün büyük bir kısmı, sahibinin ona ne kadar iyi baktığına bağlı olarak değişmektedir. Tavşanınızın uzun ömürlü olmasına yardımcı olacak ipuçlarından aşağıda bahsettik.

1. Yiyecek:  Bir tavşanın diyetinin çoğunluğu gevşek saman olmalıdır. Tavşanlar aynı zamanda lahana gibi yapraklı yeşilliklerle dolu yüksek lifli bir diyete ihtiyaç duyar. Bunların hiç birini vermek istemezseniz hiç şüphesiz tavşanların en sevdiği besin havuçtur. Evinizde bol bol havuç bulundurun.

2. Veteriner bakımı:  Tavşanların bugün daha uzun yaşamalarının bir nedeni, veteriner hekimlerin onlar hakkında daha fazla şey bilmeleri ve birçoğunun tavşan bakımı için özel eğitime sahip olmalarıdır. Tavşanınızı en kısa sürede veterinerinize götürmenizi ve görünürde sağlık sorunları yoksa yıllık kontroller için kontrol ettirmenizi öneriyoruz. Sık sık veterinerlik ziyaretleri, özellikle kısa sürede hızlı değişiklikler yaşayabilen yaşlı tavşanlarda önemlidir.

3. Oyuncaklar ve zihinsel stimülasyon:  Tavşanlar, oyuncaklardan kolayca sıkılma eğilimindedirler. Tavşanlar zihinsel olarak uyarılmadıkları takdirde, halıda delik oluşturmaları, süpürgelikleri çiğnemeleri normaldır. Tavşanınıza mümkün olduğunca, keşfetmesi için yeni oyuncaklar vermelisiniz. Bu oyuncakların mağazadan alınması şart değildir. Samanla doldurulmuş bir karton ya da tuvalet kağıdı rulosu, onun dikkatini çekmeye yardımcı olabilir.

Tavşanlarda Sık Görülen Ölüm Nedenleri

Tavşanlarda en yaygın görülen ölüm nedeni, tavşanların sindirim sisteminin çok hassas olmasıdır.Sindirim sistemlerinde bulunan GI stazı, stresten dolayı dehidrasyona ve tıkanmaya neden olabilir. Yemek yemeyen ya da normalden daha küçük dışkıya sahip olan tavşanın ne yediğine dikkat etmeniz gerekir.

Diğer bir ölüm nedeni ise, tavşanlarda sıcak çarpmasıdır. Bunların da dışında; yaralanma, zehirlenme, bulaşıcı hastalık, kanser, strese bağlı kalp krizi tavşanlarda ölüm nedenleri arasında yer almaktadır.

Tavşanlar her daim hastalıklarını gizlemeye meyillidir. Bu yüzden bir tavşanın iyi olmadığını fark ettiğiniz anda, bu durumun hemen olmadığını sizlere söylemek isteriz. Evcil tavşanınızla uyum içinde olduğunuz takdirde onun hastalığını daha kolay tespit edebileceksiniz.

Genel olarak tavşanınızın sağlığınıza ve beslenmesine dikkat etmek önemli bir unsurdur. Eğer tavşanınızda herhangi bir farklılık hissettiğiniz takdirde, tavşanınızı fazla vakit kaybetmeden veterinere götürmeniz gerekmektedir.

 

Yorum Yaz

2 Yorum