Tavşanlar

Tavşanlara Tuvalet Eğitimi Vermek

Tavşanlara Tuvalet Eğitimi Vermek
4.3/5 - (11 votes)

Tavşanlar sanıldığının aksine oldukça temiz hayvanlardır. Tuvalet eğitimi verilmeyen Tavşanlar hakkında, elbette ki “pis, kirli” gibi olumsuz düşüncelerin doğmasına neden olacaktır. Aslında Tavşanlara tuvalet alışkanlığı kazandırmak kolaydır. Çünkü Tavşanlar tuvaletlerini her zaman belirli yerlere yaparlar. Bu hareket Hamsterlarda olduğu gibi tamamıyla içgüdüseldir. İdrarlarını yaptıkları yerleri düşmanlarının onları bulamayacağı ve güvendikleri bir yer olarak belirlerler.

Tavşanlara Tuvalet Eğitimi Vermek

Tavşanların yaşadığı alanda bir adet Kedilerin kullandığı kaplara benzer olarak Tavşan kapları bulunmalıdır. Buraya alıştırmak için Tavşanınızı alarak üstüne koyun. Zamanla Tavşanlar, bu kabı sahiplenerek dışkılarını ve idrarlarını buraya yapmaya başlayacaktır. Tavşanlar otobur canlılardır. Ancak sürekli olarak ve aşırı marul, salatalık gibi yeşillikleri ve sebzeleri yerlerse, kolayca ishal olma ihtimalleri bulunur. Bunu önlemek için eşit oranda yeşillik, kuru ot, saman ve beslenmelerinin ana kaynağı olması gereken kuru Tavşan mamaları(yemleri) ile beslenmeleri gerekir. İshalleri uzun sürerse(2-3 günü aşarsa) bir sorun olabilir. Bu nedenle Tavşanı veterinere götürmekte fayda vardır.

Tavşanların tuvaletini yapmaları için seçilen kutunun yeri sık sık değiştirilmemelidir. Daha önce değindiğimiz gibi Tavşanlar belli bölgeleri tuvaletlerini yapmaları için belirler. Kutu’nun sıklıkla yerinin değiştirilmesi Tavşanların kutularına alışmasını zorlaştıracaktır. Bu nedenle kutunun yerini hiç değiştirmemek en iyisi olacaktır. Tavşan kutusunun içi boş olmamalı, içine Hamsterlar için de kullanılan talaş benzeri ürünler konulmalıdır. Bu talaşlar Tavşan idrarının emilimini sağlayarak koku çıkarmasına engel olur.

Hayvan Sitesi

Yorum Yaz

1 Yorum