Genel

Aslan ve Leopar Makalesi

Rate this post

Yırtıcı kediler denince herkesin aklına ilk olarak ya aslan ya da kaplan gelir. Belgesel sevenler içinde aslan ve kaplan belgesellerinin yeri ayrıdır. Bir de hayvanlar aleminde bazı kediler vardır ki, onların belgesellerinin sayısı da düşük olur, onlar hakkında bilgiler de çoğu zaman farklı olur, leoparlar.

Leoparlar belgesel kameramanlarının en sevmediği kedilerden, hem en inatçı hem en sabırlı hem de en çevik kedi olan leoparlar insanı hayrete düşüren davranışlar da bulunurlar. Mesela bazen onu bir ağacın üstünde ve bir ava kitlenmiş olarak görebilirsiniz, buraya kadar her şey normal ama, leoparlar bu şekil de saatlerce bekleyebilirler işte terslik de buradadır.

Leoparların da, aslanlar dışında diğer yırtıcı kedilerin de dezavantajlı oldukları en önemli konu yalnız yaşamaları ve avlanmalarıdır. Bu yüzden kendisinden daha küçük yırtıcılarla bile kavga ederken risk almazlar. Onların alacağı en ufak bir yara hayati önem taşır. Hem çenelerinin kuvveti hem de tırmanma becerisi sayesinde kendi ağırlığınca bir avı rahatlıkla ağacın en tepesine taşıyabilir. Bir de avlarını kıskaçla takar gibi ağaçlara takabilir. Genel de ağaçların üstünde zaman geçirir , uyurken bile buraları tercih eder. Oldukça akıllıdır ve önce yavrular ile yaşlılara saldırmayı tercih eder.

Gelelim aslanlarla ilişkilerine. Leoparlar yavru aslanlara bile saldırmazlar , çünkü onların risk alma şansları yoktur. Hem sırtlanlara göre hem de çitalara göre yavrularını daha iyi koruyabilirler , çünkü onları ağaçların tepesine çıkarıp avlanırken de rahatlıkla bırakabilirler. Bir leopar, çitalara karşı her zaman üstünlük sağlar , çitaların sayısı fazla olsa bile onlara kafa tutup avlarını alırlar. Bir de leoparların da aslanlar gibi en büyük düşmanları sırtlan sürüsüdür.

Sırtlanlar sayı olarak iki tane bile olsalar, avını bırakıp kaçma yolunu seçer. Serengeti de aslanların yakalaması çok zor olan avcıların başında gelseler de kimi zaman dalgınlıkları yüzünden aslanlara yem de olmuşlardır.

Yorum Yaz

1 Yorum

  • hayvaları koruyalım ben bir hayvan sever olarak hayvanlara yapılan zulüm ve işkencelere karşıyım böyle yaralı bir sayfa kurduğunuz içinde teşekkürler