Memeli

Evcil Maymun Olur mu? Evcil Maymunlar ve Türleri

3.5/5 - (72 votes)

Evde, ofiste besleyebileceğimiz pek çok evcil hayvan var. Kuşlar, balıklar hatta örümcekleri bile bu kategoriye dahil edebiliriz. Bu kadar çok çeşit içinde beslenebilecek hayvanlardan biri de evcil maymunlar. Evcil maymun olur mu, sorusuna cevap arıyorsanız, yeryüzünde çok sayıda türü bulunan maymunlar arasında insanlarla kolayca kaynaşan, evin neşesi olabilen maymun türlerini, onların bakımı ve dikkat edilmesi gerekenleri de sizler için araştırdığımız bu yazımızda bulabilirsiniz.

Öncelikle evcil beslemenin onları sevmekle başladığını ve gerçekten büyük bir sorumluluk olduğunu söylemeliyiz. Hem bakımları, hem de onlara göstermeniz gereken ilgi için zaman ayırmak önemli. Eğer evcil beslemeyi düşünüyor ve günlük yaşamınız içinde özel olarak ayırabileceğiniz bir zamana sahipseniz evcil besleyebilirsiniz. Gün içinde zaman problemi yaşıyorsanız evcil beslemekten kaçınmak en doğrusu olacaktır.

Evde Maymun Beslemek İstiyorum

Maymunlar, çok çeşitli türleriyle, hareketleri ve sosyal yönleriyle hemen herkesin dikkatini kolayca çekebilen hayvanlardır. Bu değerlendirme içinde çok akıllı olduklarını söylemedik. Çünkü bu özellikleri onların başlı başına birer cambaz olmalarını sağlıyor.

Evinizde ya da ofisinizde bir maymun beslemek istiyorsanız, maymunlar hakkında çok geniş bir araştırma yapmanız gerektiği kadar, evinizin içinde bulunduğu ortamı da dikkate almalısınız. Maymun besleyebilmek için mutlaka bahçeli bir evinizin olması gerekiyor. Maymunlar apartman katlarında beslenmeyecek kadar hareketli ve harekete ihtiyaç duyan canlılardır.

Her Şeyleri Özel Bakım İstiyor

Ülkemizde maymun besleyen sayısının yurt dışıyla kıyaslanamayacak kadar az olduğunu belirtmeliyiz. Yurt dışı kaynaklarda maymun beslemek değil, maymun evlat edinme tabiri oldukça yaygın. Bunun ilk sebebi onların pet grubuna dahil edilmeyişi, ikincisi ise bir bebek gibi çok büyük bir bakım gerektiriyor oluşu.

Tüy dökme, tuvalet eğitimi ve aşırı hareket etmesi nedeniyle, özel ilgi gerektiren bu hayvanların beslenmeleri de oldukça önemli. Çünkü size alışan ve sizin verdiklerinize alışmış olan bir evcil maymuna sürekli olarak aynı bakımı ve özeni göstermek gerekli.

Evcil Maymun Türleri

Çok sayıdaki türü içinde her evcil maymunlar evde beslenemez. Doğal yaşam alanları içinde maymunların birer yırtıcı olduğunu ve evcilleştirilme dönemlerinin diğer evcillere oranla çok daha geç dönemlere rastladığını da düşünürsek, evcil bir maymun için çok fazla seçeneğiniz de bulunmuyor. Evcil maymun türleri, örümcek maymunlar ve kapuçin maymunlar kolayca bulup besleyebileceğiniz türden.

Evde Evcil Örümcek Maymun Beslemek

Küçük anatomiye sahip olmaları ve gerçek birer akrobat oluşları nedeniyle eğlencenin merkezi olan örümcek maymunlar, çoğunlukla bebeklik dönemlerinde sahip olunarak beslenebiliyor. Ancak bakımlarının oldukça zahmetli olduğu bir gerçek. Evde küçük çocuk ya da farklı bir evcil besleniyorsa kıskançlıklarına da katlanmanız gerekebilir.

Evin içinde çok hareket etmeleri nedeniyle perdeler, dolaplar, aklınıza gelebilecek her yer ve eşya onlar için oyun alanıdır. Bu hareketleri aynı zamanda sabrınızın sınırlarını zorlar. Beslenmeleri için meyve ağırlıklı besinleri tercih ederler.

Evde Capuchin Maymunu Beslemek

Capuchin (Kapuçin) Maymunları yeryüzündeki en küçük boyutlara sahip maymunlardan biri olarak kabul edilebilir. Bu özelliklerini çok hareketli ve birer tırmanıcı olmalarıyla birleştirmeleri nedeniyle evcil maymunlar arasında oldukça popüler. Daha çok tırmanma ihtiyaçları nedeniyle bahçeli bir evde beslenmeleri faydalı olacaktır. Çok küçük yaşlardan itibaren bir bebek gibi beslenerek büyütülen bu maymunların bakımları da özel ilgi gerektiriyor.

 

 

 

Yorum Yaz

33 Yorum