Kuşlar

Evcil Şahin Olur mu? Şahinlerin Evcilleştirilmesi ve Fiyatları 

3.6/5 - (64 votes)

Yırtıcı kuşlar arasında geniş kanatları ve yan tarafa doğru açılan kuyruklarıyla farklı bir yere sahip olan şahinler, özellikle yurt dışında avlanmada kullanılmak amacıyla evcilleştiriliyor. Bu yazımızda evcil şahin olur mu, şahinlerin evcilleştirilmesi ve fiyatları konusunu ele almak istedik.

Atmacagiller ailesinin mensubu olan şahinler, orta boyda, geniş kanat yapısı ve kısa boyunlu bir kuştur. Kancalı gagası ve güçlü pençeleriyle gündüz avlanan şahinler, yeryüzünde Okyanusya kıtası haricindeki tüm kıtalarda çeşitli türlerde görülür. Avrupa ve Orta Asya şahinlerin yoğun olarak yaşadığı kıtalardır. Keskin gözleri insandan 8 kat daha net görerek avını metrelerce öteden hedefine koyup, hızlıca yere iner ve avlar.

Şahinlerin Evcilleştirilmesi ve Fiyatları

Şahinler nasıl evcilleştirilir sorusuna cevap arayanların meraklarını gidermeye çalışacağız ancak öncelikle şahinler neden evcilleştirilir sorusunu yanıtlamak gerekiyor.

Özellikle Avrupa’da avlanmada kullanılan şahinler ülkemizdeki yanlış avlanma ve Arap ülkelerine kaçak yollardan satılıyor oluşu nedeniyle nesli tükenme tehlikesi altında bulunan kuşlardan. Şahinlerin yanlış avlanma ve kaçakçılığının yapılmasındaki en büyük etken Orta Doğu ülkelerine büyük fiyatlarla satılabiliyor oluşu geliyor.

Uyuşturucuyu Sınırdan Geçirmekte Kullanılıyorlar

Bir başka neden ise şahinlerin uyuşturucu kuryeliğinde kullanılıyor oluşları. Sınır kapılarında sahipleri tarafından ayaklarına bağlanan uyuşturucu paketlerini sınırı geçinceye kadar yüksekten uçtukları için yakalanmadan sahibini takip ederek uyuşturucunun sınır kapılarından geçmelerinde yardımcı oldukları için şahin fiyatları astronomik rakamlara ulaşabiliyor.

Arap Ülkelerinde Zenginliğin ve Gösterişin Simgesi

Pek çok arap ülkesinde kanatlarının rengi ve asil duruşu nedeniyle şahinler, zenginliğin ve gösterişin simgesi olarak Araplar tarafından kolda taşınıyor. Elbette kuşu kolunda taşıyanlar, kendilerine güven ve onur verdiklerini düşündükleri için büyük ilgi görüyor. Dubai, Suudi Arabistan ve Yemen gibi ülkelerde bu tür konularda para harcamayı çok seven Araplara, ülkemizde yakalanan ve bir aylık kısa bir eğitimden geçirilen şahinler birer otomobil fiyatına satılıyor.

Şahinler Yırtıcı Kuşlar Olmasına Rağmen Çok Kısa Sürede Evcilleştiriliyor

Göklerin yırtıcı kuşlarından biri olan şahinlerin evcilleştirilmeleri diğer yırtıcı kuşlara oranla çok daha kısa sürede yapılıyor. Yapılan bu kısa eğitimin ardından özellikle yasadışı işlerde kullanılan şahinler, adeta sahiplerinin birer kölesi haline geliyorlar.

Tüm bu etkenler bir araya gelince, kaçakçıların iştahını kabartan şahin evcilleştirilmesi işlemi onlar için adeta bir çileye dönüşüyor. Yakalanmasından evcilleştirilmesine kadar zalim bir döngünün devam ettirildiği şahinlerin büyük çoğunluğu, büyük paraya kavuşabilmek adına telef oluyorlar. Gerekli önlemler alınmazsa ne yazık ki kısa sürede nesilleri tükenecek.

Yorum Yaz

191 Yorum