Genel

Balinalar

Balinalar
Rate this post

Balinalar, okyanuslarda yaşayan sıcak kanlı memeli hayvanlardır. Denizde yaşayan en büyük canlılardır. Yetişkin balinaların boyları 30 metreyi, kiloları ise100 tonu geçebilir. Yani şöyle düşünebilirsiniz, uzunlukları 5 katlı bir bina kadardır. Özellikle mavi balinalar oldukça iridir. Mavi balinaların ağırlığı 150 tonu aşar. Yani 25-30 fil ile yaklaşık olarak aynı ağırlıktadır.

Balinalar

Kuyruk kasları çok güçlü olan balinalar, kuyruklarını aşağı ve yukarı doğru hareket ettirerek yüzerler. İri olmalarına rağmen, harika bir vücut yapıları vardır. Mesela denizin 1000 metre derinliklerine dalıp, kolayca ve hızlıca (Yaklaşık olarak 15-20 sn kadar bir sürede) su yüzeyine çıkabilirler. Balinalar akciğer solunumu yaptıklarından, nefes almak için su yüzeyine çıkarlar. Derilerinin altında bulunan 50 cm kalınlığındaki yağ tabakası, vücut sıcaklıklarını korur ve suda kolayca hareket ederler.

Bir dalışta 15-20 dakikadan daha fazla bir süre suyun dibinde nefessiz kalabilen balinalar, günde ortalama üç, üç buçuk ton yiyecek tüketirler. Oldukça sıra dışı olan bu hayvanlar, sanıldığı gibi deniz suyu içmezler. Tuzlu su biz insanlara zarar verdiği gibi balıklara da zarar verir. İşte bu sebepten dolayı, ihtiyaçları olan suyu yedikleri besinlerin içerdiği sudan sağlarlar.

Balinanın hamilelik dönemi 12 ila 16 aydır ve sadece bir yavru doğururlar. Yavru balinalar, doğar doğmaz yüzmeye başlar. Anne balinalar, doğan yavruları sütleriyle beslerler ve yavru balinalar yaklaşık olarak 1 yaşına gelene dek onları tehlikelerden korurlar.

Balinanın başının üzerinde bulunan delik, burnudur. Burnu ile sadece nefes alıp verir. Yani kimilerinin sandığı gibi bu delikle su fışkırtmazlar. Oysa sadece ciğerlerindeki havayı boşaltmaktadırlar. Bu hava haliyle dışarıdaki havadan daha sıcak olduğu ve yine bu hava su buharı dolu olduğu için uzaktan sanki su fışkırtıyor gibi algılanır.

Bu usta dalgıçlar, sırtlarındaki hava delikleri sayesinde ciğerlerine hava alarak hayatlarını sürdürürler. 60-90 yıl kadar yaşarlar, yani uzun ömürlüdürler. Gerçi insanlar balinaları avlayarak onların uzun yaşamasına pek müsaade etmemiş. İnsanların para hırsı, balinaların neslinin devamını tehlikeye sokmuştur. Büyüklükleri insanları korkutsa da balinalar aslında insanlara saldırmazlar. Zaten tarih göstermiştir ki balinalar insanlara değil, insanlar balinalara saldırmıştır. Fakat günümüzde bazı balina türleri, özelliklede mavi balinalar, yasalarla koruma altına alınmıştır. Buna rağmen katliamlar devam ediyor. Avcılar kadar küresel ısınma, kirlilik, ozon delinmesi vs. de balinaların doğal yaşamlarına büyük zarar veriyor.

Yorum Yaz