Genel

Satılık Evcil Hayvanlar !

satılık evcil hayvanlar, evcil hayvan satın alma, petshop
Rate this post
Hayvan sitesi sağlıksız koşullarda hayvanların satılmasına karşıdır.

Ücretsiz sahiplenme ile hayvan sahibi olmanızı tavsiye ediyoruz.

Petshop’dan satılık evcil hayvanlar satın alarak değil.

Petshop denince yeni ailelerini yeni yuvalarını bekleyen sevimli hayvanlar akıllara gelebilir, ancak gerçekte durum hiç de öyle değil. Vitrinler ne yazık ki hayvanların yaşayabilmeleri için asgari şartları bile sağlayamıyor.

Evcil hayvan satışı için açılan petshop sayısı her geçen gün artıyor. Kendine yeni bir yuva bulmak için satışa çıkarılan hayvanların yaşmaları için gerekli şartlar ne yazık ki dükkan vitrinlerinin parlak ışıkları ve daracık kafeslerin ardında sağlanamıyor.

Önlemler ve Denetim Yetersiz

Evcil satışının hız kazanmasının bir başka sebebi ise satılan hayvanların menşeisinin belirlenememesi ve bunun için de bir önlem alınmaması geliyor. Bu hayvanlar yurt dışından çoğunlukla kaçak yollarla ve son derece uygunsuz koşullarla ülkemize sokuluyor. Bazen bir bavulun yada torbaların içinde, bazen bir kafesin içinde birden fazla hayvan gümrüklerden geçirilmeye çalışıldığı için ne yazık ki büyük bir çoğunluğu yolculukları esnasında telef oluyor. Bu sirkülasyon petshoplar var olduğu sürece devam edecek.

Pek Çoğu Daha Çok Küçük Yavru

Şirinlikleri ve körpe oluşlarıyla beğenilir düşüncesi, henüz annelerinin bakımlarına ve sütlerine ihtiyaç duyan küçük yavrular konuldukları kafeslerde sahiplerini beklemelerine neden oluyor. Daha az dışkılamaları ve daha az koku yaymaları için günde sadece bir kap yemek ve su veriliyor. Daha canlı ve enerjik görünebilmelerini sağlamak için kullanılan iğneleri de saymak gerekir.

Satın Alınmazlarsa Yaşamlarını Burada Geçirmek Zorundalar

Uzun süre satın alınmayı bekleyen evcil hayvanlar, yapılan tüm iğnelerin ve yetersiz beslenmenin sonucu hem fiziksel hem de ruhsal olarak çöküntü içine sürüklenerek, belli bir süre sonra normal hareketlerini de yapamayacak hale gelebiliyor. Uzun süre petshopta kalan evcillerin büyük kısmı ölüyor, ya da artık enerjik görünmedikleri için petshoplar tarafından sokağa terk ediliyor.

Bu Duruma Dur Diyebilmeniz İçin Alternatifler Var

Gerçekten hayvan seçer değil hayvan sever biri iseniz, sizin için en iyi alternatif barınaklar olacaktır. Pek çoğu petshoplardan alınmış ve birkaç gün sonra sokağa atılmış cins köpekleri bile bulabileceğiniz barınakların durumu da son derece kötü. O nedenle oradan alabileceğiniz bir evcil hayvan diğer tüm petshoplardan alacaklarınıza oranla daha faydalı olacaktır. Petshopa gitmeden önce mutlaka bir barınağı ziyaret etmelisiniz.

 

Kaynak: Murat Hakkı Candan

 

Sizde yazılarınızı göndermek için iletişim sayfamızı ziyaret edin.

Yorum Yaz