Kediler

Kedi Anatomisi

5/5 - (1 vote)

Kedilerin anatomisi en iyi ve en açık olarak “avcı” olarak açıklanabilir. Kediler tam anlamıyla avlanmak için doğmuşlardır. Ayak yapıları, iskelet sistemi ve kafa yapısı tamamen avlanmaya uygun bir yapıdadır. Dünyanın en iyi avcıları tartışmasız olarak kedigillerdir.

Yetişkin erkek kediler 3-7 kg. arasındayken, yetişkin dişi kediler 2-5 kg. arasındadır. Boyları yaklaşık 85 cm. enleri ise 35 cm.’dir.

Kediler dillerini çok değişik amaçlarla kullanırlar. Su içmek ve tüylerini yalamak buna örnek gösterilebilir. Kediler dillerini çok hızlı bir şekilde kullanabilirler. Kediler lapa şekindeki yiyecekleri yerken de dillerini etkin bir biçimde kullanırlar.

Kedilerin beyni yaklaşık olarak 30 gr.’dır. Diğer memeli hayvanlara göre Kedilerin beyni oldukça büyüktür. Bu Kedilerin diğer memelilerden daha zeki olduğu anlamına her zaman gelmeyebilir. Çünkü zeka ile beyin boyutu arasında bağlantı kurmak doğru değildir.

Kedilerin kulakları inanılmaz derecede iyi ses işitir. Hem avlanırken hem de tehlike anında kulakları onlara çok iyi bir rehber olur. Kediler birçok hayvandan daha iyi işitme gücüne sahiptir. Örnek olarak Köpeklerden çok daha iyi işitirler. Kedilerin İnsanlardan da daha iyi işittiği bir gerçektir.

Kedilerin gözleri de çok keskindir. Kediler görme yetenekleriyle de tanınmaktadır.

Hayvan Sitesi

Yorum Yaz