Köpekler

Köpek Psikolojisi

Rate this post

Köpeklerin doğasına aykırı olan herhangi bir olumsuz davranışının altında yatan sebep psikolojik olabilmektedir. Bunlardan bazıları dış faktörler olabilirken bazıları da köpeğin iç dünyasından kaynaklanabilmektedir. Bu psikolojik sorunlar depresyon, iştahsızlık gibi davranışlarla kendini gösterir. Asıl sorun Köpeğin bu sorununu dışa vurarak agresif davranışlarda bulunmasıdır. Burada sorulması gereken asıl soru, köpeğin bu davranışları, köpeğin kendisinden mi yoksa sahibinden mi kaynaklanmaktadır? Köpek sahipleri, köpeklerinin kendi istekleri dahilinde davranış sergilemelerini ister. Bu isteklerin bir kısmı Köpeklerin doğasına aykırı olabilmektedir.

Belli bir odada kapalı olarak tutulduğu için sürekli havlayan bir köpek, o odadan çıkarılıp bir bahçeye konulsa havlamayacaktır. İşte bu gibi durumlar davranış problemi olarak nitelendirilemez.

Köpeklere uygun ortam sağlandığında ve onlara sevgiyle yaklaşıldığında görülecektir ki Köpeklerin herhangi bir psikolojik problemi ve agresif davranışları kalmayacaktır. Köpekler, ev ortamında yaşayan en sadık ve en uyumlu canlılardır.

Hayvan Sitesi

Yorum Yaz

3 Yorum

  • ŞİMDİYE DEK HİÇ PROBLEM YAŞAMDIĞIM KÖPEĞİM SON BİR HAFTADA BENİM PİSKOLOJİMİ BOZDU YÜRÜYÜŞLERDEN SONRA EVE GİRMEK İSTEMİYOR İTAAT EĞİTİMİ OLDUĞU HALDE BU KONUDA ASLA İTAAT ETMİYOR HAFİFÇE HIRPALADIM OLMADI SUDAN ÇOK KORKAR SU DÖKTÜM OLMADI O AN İÇİN BU KORKULARLA SÜRÜKLEYEREK GÖTÜRÜYORUM AMA ERTESİ GÜN GENE AYNI YERE YAPIŞTIRIYOR KENDİNİ MÜMKÜN DEĞİL KIPIRDAMIYOR DIŞARI GİTMEK İSTİYOR HALBUKİ YÜRÜYÜŞLERİMİZ EN AZ 1 SAAT ENERJİSİNİ MÜMKÜN OLDUĞUNCA HARCATIYORUM GEZMEYİ ÇOK SEVİYOR 1 HAFTA ÖNCESİNE KADAR PROBLEM YOKTU YEMEĞİNİ YER ÇIKARDIK ŞİMDİ YEMEĞİNİDE YEMİYOR GELDİKTEN SONRA YİYOR NASIL DAVRANACAĞIMI ŞAŞIRDIM LÜTFEN YARDIM