Köpekler

Köpek Saldırılarında Korunma ve Davranış

Köpek Saldırısı Sırasında Yapılması Gerekenler
4.4/5 - (18 votes)

I) Köpekler cana yakın hayvanlardır ve sadece kendilerini sevdirmek için bile havlayarak yanınıza yaklaşabilirler. Eğer size saldıracağını düşünerek koşmaya başlarsanız, bunun onu daha da heyecanlandıracağını ve hatta kızdıracağını unutmayın. Sakin olun ve kıpırdamadan bekleyin. Unutmayın, bir köpek her zaman sizden daha hızlı koşar!

II) Ayakta, dik bir şekilde durun. Sakın çömelmeyin. Yere devrildiğiniz anda , bir köpeğe karşı koymanız zorlaşır. Ayaklarınız yere sağlam bassın.

III) Tek laf etmeyin, burnunuzu çekmeyin ve köpeğe sırtınızı dönmeyin. Bu esnada göz göze gelmekten de kaçının. Köpekler bunu bir saldırı işareti olarak görür. O yüzden çoğu köpek siz kafanızı aşağı çevirip gözlerinin içerisine baktığınız zaman saldırır. Sokakta iki köpek farklı yönlere bakıp beklerken görüyorsanız ikisi de birbirine meydan okumadığı içindir.

IV) Köpeğin iyi niyetli olup olmadığını anlamak için kuyruğunu ve ağzını kontrol edin. Size havlarken kuyruğu dikse ve dudaklarını yukarı kıvırıp dişlerini gösteriyorsa durum ciddi demektir. Eğer kuyruğunu sallıyorsa ve havlarken ince bir ses çıkarıyorsa sizinle oynamak için yaramazlık yapıyor yapıyordur. Bu yüzden köpek saldırılarında nasıl davranılması gerekli sorusunun cevabı aslında saldırı altından olduğundan emin olmanızdır : )

V) Köpek saldırılarından korunmak için elinizde şemsiye ya da benzeri bir şey varsa, hemen önünüze doğru tutun. Bu, sizi daha büyük görmesini sağlar. Şemsiye yerine, çanta, üzerinizdeki montu çıkarıp tutmanızda olur. Yeterki ilgisi dağılsın.

VI) Köpek saldırılarında basit davranışlarından biri ona sizin dışınızda ısırabileceği bir şey vermektir. Yavaş hareketlerle üstünüzdeki kalın giysiyi çıkarıp kolunuza sarın. Köpekler genelde dişlerini geçirdikleri bölgenin haricinde bir yeri ısırmazlar. Sarılı kolunuzu uzatıp giysiyi ısırmasını sağlayarak hayati önem taşıyan bölgeler için riski düşürebilirsiniz. Kuvvetlendirdiğiniz bölgeyi ısırınca biraz sakinleşecektir.

Bir kaç ek olarak bunları zaten biliyorsunuz ama hatırlatmakta fayda var. Yüksek yere çıkın, araba, park, duvar, merdiven ne varsa. Köpekler enerjiyi sezer, sakin olmaya çalışın ve korkmayın. Eğer tasma varsa, hayır veya otur komutlarını deneyin. Belki köpek komut biliyordur ve dediğinizi yapar.

Unutmayın köpekler korktukları için saldırabilecekleri gibi alanlarını korumak içinde saldırabilirler. Bu yüzden alanlarından uzaklaşmak veya sakinleştirmek bazen işe yarayabilir.

Belgesel tadında bir videoyu izleyebilirsiniz : )

Köpek saldırılarından kurtulmak  / korunmak için ne yapmalı ?

Yorum Yaz

1 Yorum