Genel

Çinçilla (Chinchilla)

Çinçilla (Chinchilla)
Rate this post

Çinçilya (Chinchilla laniger) rodentia takımında yer almaktadır ve karnivor olan diğer kürklü hayvanlardan farklı olarak bir rodenttir. Çinçilyalar, Güney Amerika Ant Dağları orijinlidir.

Çinçilla (Chinchilla)Çinçilya (Chinchilla laniger) rodentia takımında yer almaktadır ve karnivor olan diğer kürklü hayvanlardan farklı olarak bir rodenttir. Çinçilyalar, Güney Amerika Ant Dağları orijinlidir.

Çinçilya ismi 1924’de Güney Amerika’ya gelen İspanyollar tarafından verilmiştir. Çinçilyalar ilk olarak 1950 yılında Seville’de yayınlanan bir kitapla literatüre geçmiştir. Burada çinçilyalar sincap benzeri küçük bir hayvan olarak tanımlanmıştır.

Ergin çinçilya dişisi 400 -500 g. erkeği ise 50-100g. daha hafiftir. Çinçilyanın kürkü normalde mavimsi gridir ancak daha koyu ve daha açık biçimleri vardır. Çinçilya kürkü çok sıktır ve cm²de yaklaşık 20000 tüyün bulunduğu sanılmaktadır.

Çinçilya’nın tarihi ne yazık ki evcil hayvan olarak başlamadı. 16 yy’dan beri en değerli kürkler arasında yer alan bu küçük kürk hayvanı İspanyolların İnka topraklarını ele geçirmesiyle Avrupa’da da kullanılmaya başlanmıştır. 1700’lerin sonu ve 1800’lerin başında Avrupa’da çinçilya kürkünden yapılmış paltolar, kraliyet ailesinin ve diğer önde gelen aileler için bir statü sembolü haline gelmiştir.

Şili’de maden mühendisi olarak çalışan Mathias F. Chapman 1918’de ilk kez gördüğü çinçilyayı Şili hükümeti ile yapmış olduğu görüşmeler sonunda 1923 yılında yakalanması ve ihracat edilmesi
için yasal izin aldı.

Ant dağlarında yapmış olduğu uzun araştırmalar sonunda sadece 11 çinçilya bulur ve bunların sadece 3’ü dişidir. Bu, çinçilyaları canlı olarak Kaliforniya’ya getirebilmek için Ant dağlarının iklimine benzer bir şekilde kafesleri buz kalıpları ile sararak doğrudan ışık almalarını engellemiştir. Günümüzde, yetiştiriciliği yapılan çinçilyaların ataları bu 11 çinçilyanın olduğu kabul edilir.

Yorum Yaz