Canlı Doğuranlar

Cüce Molly

Cüce Molly
Rate this post

Latince adı Poecilia chica olan, Türkiye’de ise Cüce Molly olarak bilinen bu balıklar, Meksika bölgesinde çok sık bir şekilde görülür. Türkiye’de de görülmekte birlikte Akvaryum balıkları kategorisinde nadir olarak kendisine yer bulur. Yine diğer balık türlerinde olduğu gibi özellikle canlı doğuran Akvaryumları’nın olmazsa olmaz türlerinden biridir.

Cüce Molly

Cüce Molly’ler hem otçul hem de etçil türlere sahiptirler. Ama uzmanların görüşüne göre bitkisel yem ile beslemek Cüce Molilerin daha iyi gelişmelerini sağlamaktadır. Bu balık türü gayet uysal ve barışçıl bir yapıya sahiptir. Diğer Akvaryum balıklarının yavrularını ya da kendi yavrularını yeme gibi bir huyları yoktur. Yine diğer Akvaryum balıklarının çok tercih ettiği gibi Akvaryumun orta ve üst bölümünü tercih ederler.

Erkek Cüce Molly’ler dişilere oranla daha küçük boyludur. Dişi Molly’lerde ise erkekte bulunan Gonopod denilen organ yoktur. Ergenlik dönemine eriştikten sonra özellikle cinsiyet ayrımı yapmakta diğer türlere göre fazla zorlanılmaz. Diğer canlı doğuran türlerine oranla daha kolay ürerler.

Cüce Molly’lerin ideal Akvaryum suyu sıcaklığı 23 ile 26 derece’dir. Erkekler en fazla 3 cm. dişiler ise 6 cm.’e kadar büyüyebilirler. En az 80 lt.’lik Akvaryumlarda bakılmalıdırlar. Diğer canlı doğuran türleri ile birlikte bakılması tavsiye edilir.

Yorum Yaz