Canlı Doğuranlar

Kılıç Kuyruk

Kılıç Kuyruk
Rate this post

Kılıç Kuyruk, hem kendi türleriyle hemde diğer Canlı Doğuranlar ile beraber yaşayabilen barışçıl bir balıktır. Ama erkek Kılıç Kuyruklar kendi aralarında bazen kavga edebilirler. Bu nedenle Akvaryum eğer büyük değilse, erkek Kılıç Kuyruklar birbirine zarar verebilir.
 
Kılıç Kuyruk

Kılıç Kuyruklar, çok sayıda bitki bulunan, suyun dolaşımının akıcı olduğu ve temiz olan Akvaryumlardan hoşlanırlar. Böyle bir Akvaryum gelişmelerine olumlu yönde etki yapar. Salvinia, Lemna Minor (Su Mercimeği) ve Pistia gibi su üstüne çıkarak yüzen bitkiler, yavru Kılıç Kuyrukların saklanmaları ve beslenmeleri için çok yararlı olurlar.

Kılıç Kuyruk için ideal Akvaryum sıcaklığı 21-28 derece arasıdır. Hem etçil hem de otçul olan bu balıklar, genellikle Akvaryumun orta ve yüzey kesimlerinde yüzer. Anavatanları orta Amerika’dır. Erkek Kılıç Kuyruk en fazla 10 cm., dişi ise 12 cm. boyuna ulaşır. 60 litreden az Akvaryumlar bu balık türü için uygun değildir.

Cinsiyet ayrımı, daha çok kuyruk ve alt yüzgeçlere bakılarak yapılır. Kuyruğu kılıç şeklinde uzayanlar erkektir. Canlı doğuranlar sınıfında yer alan bü türde dişi-erkek oranında tavsiye edilen sayı, 3 dişi 1 erkek şeklindedir.

Yorum Yaz