Canlı Doğuranlar

Yelken Kuyruklu Moli

Yelken Kuyruklu Moli
Rate this post

Yelken Kuyruklu Moli

Yelken Kuyruklu Moli balıkları daha çok akvaryumun üst ve orta kısımlarında dolaşan tropikal balıklardır. Bu balıklar yem konusunda seçici davranmazlar. Özellikle kayaların üzerinde sıkça oluşan yosunlar, bu balıkların oldukça iştahını çeker.

Genel Bilgiler

Yelken Kuyruklu Moli, kendi türleri ve diğer türler ile barışçıl bir şekilde yaşayabilen bir balık türüdür. Bu sayede de akvaryumlarda kolay bir şekilde bakılabilmektedirler. Ayrıca beslenmeleri de kolay olduğu için bakım konusunda sıkıntı pek yaşanmaz. Bu sevimli balıklara en az 100 litrelik akvaryumlarda bakılmalıdır.

Yelken Kuyruklu Moli balığında cinsiyet ayrımı yapılırken alt kısımda bulunan yüzgeçlere bakılır. Alt kısımda yüzgeçlerde ince çıkıntıları bulunan balık, erkek olanıdır. Dişilerinde ise üçgen şeklinde bir yüzgeç alt kısımda bulunur. Dişiler çiftleşmenin ardından canlı doğum yaparak 50’yi aşkın yavru dünyaya getirir.

Yelken Kuyruklu Moliler, ani sıcaklık değişimlerine karşı yeteri kadar dirençli değildir. Bu nedenle akvaryumun suyunun belirli sıcaklıklarda tutulması son derece önemlidir. Bu sıcaklık ise 22-28 derce arasında olmalıdır. Yelken Kuyruklu Moli balığının daha dirençli olabilmesi için akvaryum suyuna her 60 litresi için bir çay kaşığı tuz eklenebilir. Bu da Yelken Kuyruklu Moli balığına ekstra direnç kazandıracaktır.

Yorum Yaz