Eklem Bacaklılar

Tarantula Davranışları

Tarantula Davranışları
5/5 - (1 vote)

Tarantula Davranışları

* Tarantula, sürekli olarak teraryumda gezinip huzursuz davranışlar gösterirse, bu durum onun çiftleşmek istediğine işarettir.

* Ön ayakları kaldıran ve dişlerini gösteren bir Tarantula, düşmanını korkutmak için bu hareketi yapar. Böyle bir durumda uzak durmakta fayda vardır.

* Ayaklarını ağzına götürüyorsa kendisini temizliyor ve bakım yapıyor anlamına gelir.

* Yeni alınan Tarantula, genellikle huzursuzdur ve teraryum içerisinde durmadan gezinir. Bu durum onun yeni bir yuva aradığı ya da yuva yapmak için uygun yer aradığı anlamına gelir.

* Tarantula hareketsiz, halsiz ve sahibine karşı kayıtsız ise ciddi bir sorun olabilir. Böyle bir durumda canlı izlenmeli ve özel önlemler alınmalıdır.

* Tarantula, ters dönerek tabanın üzerinde ters dönerse bu onun kabuk değiştirme dönemine girdiğine işaret olabilir. Alt kısma bakarak renkleri kontrol edin. Renklerde koyulaşma varsa kabuk değiştirme dönemine girmiştir. Bu dönemde Tarantula’yı rahatsız edecek davranışlardan kaçınmak gerekir.

* Tarantulalar bazen hiçbir hastalık olmaksızın yemden kesilebilir. Bu durumun birkaç nedeni olabilir. Bunlar; tüy dökme süreci ve kabuk değiştirme dönemleridir.

* Tarantula ayaklarını uzatarak yattığında dinleniyor demektir. Rahatsız etmemek ve kendi haline bırakmak gerekir.

* Tarantula saldırıya hazırlandığında ağ ören arka kısmını kaldırıp karşıya uzattığı zaman bir tehlike algılamıştır. Bu durumda dikkatli olmak ve pek yaklaşmamak gerekir.

* Arka ayaklarını karnını kaldırarak size yaklaştırdığı takdirde rahatsız edilmek istemediğini ifade etmeye çalışır. Böyle bir durumda uzak durmak uygun olacaktır.

Yorum Yaz

1 Yorum

  • Sogukdan etkınlenmeyecegını dusununerek kıyafet dolabının ıcıne koydum fakat hava durumu -2 lerı bulunca baya etkılendı sanırım ne yapacagımı bılmıyorum yardımcı olurmusunuz ?