Genel

Kış Uykusuna Yatan Hayvanlar

4.3/5 - (345 votes)

Bazı canlıların giderek kötüleşen ve soğuyan havalarda yaşam fonksiyonlarının bir nebzede olsa durmasına kış uykusu denir. Tüm canlılar kış uykusuna yatmasa da çoğu canlı oldukça soğuk ve kurak geçmekte olan zamanlarda kış uykusuna yatarlar ki bu durum genellikle kışın olur.

Ağaçlarda, bitkilerde ve canlı hayvanlarda görülmekte olan kış uykusu aralarında bağlantılıdır. Yanlış okumadınız evet ağaçlarla bitkiler de kış uykusuna yatarlar.

Bazı hayvanlarda ağaçların uyumasına eşlik ederek kış uykusuna yatarlar. Ancak size bugün kış uykusuna yatan canlılardan bahsedeceğiz. İşte kış uykusuna yatan o hayvanlar...

1- Kurbağalar:

Soğuk yerlerde bulunan kurbağa çeşitlerinde kış uykusu gözlemlenmiştir.

2- Kaplumbağalar:

Havaların soğumasıyla beraber beslenme şartları zorlaşınca kaplumbağalarda kış uykusu başlar. Soğuk aylarda yuvalarına çekilen kaplumbağaların kalp atışları yavaşar ve böylelikle kış uykusuna yatmış olurlar. Hatta evde beslenmekte olduğu kaplumbağayı öldü sanarak gömen insanlar hakkında haberler mevcut. Ancak kış ayında ölmüyor sadece kış uykusuna yatıyorlar.

3- Ayılar:

Kış uykusu ayılarda çeşitlerine göre değişiyor. Kış uykusu, kutup ayılarının yedi ay süresince yuvalarında hareketsizce, vücudutlarındaki yağı proteine dönüştürerek beslenmesine neden olmakta . Bir ayı türü olan sibirya ayısı da kutup ayısına benzer fakat kış uykusuna yatma süresi kısadır. Bazı bölgelerde 5 ay olduğu görülmektedir. Başka ayı türleri ise kış uykusu uyurlar ancak kış uykusunda geçirdikleri zaman dilimi yaklaşık 4 aydır.

4- Yarasalar:

Genellikle karanlık ve soğuk yerleri tercih eden yarasalar, soğuk kış mevsimini yaşadıkları mağaralarda yahut soğuk harabelerde geçirirler.

5- Köpekbalıkları:

Genellikle okyanusun kuzeyinde yaşamakta olan koca cüsseli köpekbalıkları, okyanusun geçirdiği soğuk aylarda yiyecek bir şeylerinin kalmamasından kaynaklanan kış uykusuna okyanusun diplerinde hareketce yatarlar.

6- Sürüngenler:

Birçok sürüngende de bu durum göemlenir. Bunların en başında tahmin edebileceğiniz üzere yılan bulunmaktadır. Zorlu kış zamanında yılan toprağın alt kısmınde kendine yer edinerek kış uykusuna yatar.

7- Böcekler:

Kış uykusu bazı böceklerde de görülebilir. Karınca bunların en bilinenidir. Gerçekten kış uykusuna mı yatarlar yoksa sıcak havalarda çalışıp biriktirerek evlerine sakladıkları yiyecekleri mi yerler diye sorarcak olursanız cevap bütün kış uyumadıkları ancak belli bir dönem uyuduklarını belirtmekte fayda var.

Yorum Yaz

8 Yorum