Guinea Pig

Guinea Pig Üreme ve Cinsiyet Ayrımı

Guinea Pig Üreme
4.9/5 - (75 votes)

Ginedomuzu (Kobay) Üreme

Çiftleşme ve Üreme

Guinea Pigler 15 günde 1 kez çiftleşir ve dişi doğumun hemen ardından tekrar çiftleşmeye hazır hale gelir. Doğumun ardından dişi Guinea Pig’in mevcut yavrulara en iyi şekilde bakabilmesi için yavrular büyüyene kadar tekrar çiftleştirilmemelidir. Gebelik süresi 45-50 gündür.

Yavru Guinea Pigler doğduklarında Hamsterların aksine gözleri kapalı değildir. Yürüyebilirler ve katı besinlerle beslenebilirler. 3 ile 8 arasında yavru dünyaya gelir. Tecrübesiz genç Guinea Piglerin yavru sayısı daha az olabilir ve yavrularına yetişkinler kadar iyi bakamayabilir. Bunun sonucunda yavru kayıpları görülür. Doğumun hemen ardından erkek Guinea Pig’i ayrı bir kafese almak yavruların güvenliği için önem taşır.

Dişi Guinea Pig’in (Kobay), en erken 3 en geç 6 aylıkken çiftleştirilmesi tavsiye edilir. 6. aya kadar çiftleştirilmediğinde düşük yapma, cinsel organın gelişmemesi gibi pek çok sorun dolayısıyla yavru kayıpları görülür.

Bir Guinea Pig’in hamile olduğunu anlamak oldukça kolaydır. Dişinin karın kısmı gün geçtikçe şişer ve belirgin bir genişleme görülür. Doğuma birkaç gün kala halsizleşebilir ve yalnız kalmak ister. Gününün çoğunu uykuda geçirir.

Yavru Guinea Pigler

Yavru Guinea Pigler (Ginedomuzu), doğar doğmaz yürümeye ve yemek yemeye başlar. Bu yönüyle pek çok memeli hayvandan ayrılır. Gözleri açık olarak doğması da kendine has özellikleri arasındadır. Yavrular 3-4 hafta boyunca anne sütü içer. Anne sütü, yüksek besleyiciliği sayesinde Guinea Piglerin sağlıklı gelişmeleri için büyük önem taşır.

Guinea Pig Üreme

Doğumun ardından müdahale etmeye hiç gerek yoktur. Anne Guinea Pig yavrularına en iyi şekilde bakmaya çalışır. Yapılması gereken tek şey anne Guinea Pig‘in kafesine besleyici yemler ve temiz su koymaktır. Bazen, çok ender de olsa, özellikle genç ve tecrübesiz anne Guinea Pigler yavrularıyla ilgilenmeyebilmektedir. Bu durumda Kediler için üretilen süt tozlarını temin ederek, yavruları birkaç hafta kadar iğnesiz şırınga ile beslemek gerekir. Şırınga ile yavrular doyana kadar beslemek yeterlidir.

Anne Guinea Pig’in sütünün içeriği:

Yağ: %4
Protein: %8,2
Laktoz: %3,1

Cinsiyet Ayrımı

Guinea Pig Cinsiyet Ayrımı

Guinea Piglerde cinsiyet ayrımı birkaç basit yöntemle belirlenir. Bunun için Guinea Pig’in arkasına bakarak erkeklerle dişilerin arasındaki farklılık görülebilir. Erkeklerin arka kısmında bezelye boyutlarında bir penis bulunur. Altında ise 2 adet testis yer alır.

Erkek Guinea Pig

Dişi Guinea Pig

Yorum Yaz

5 Yorum