Haberler

3 veteriner Alman kurdu için seferber oldu

3 veteriner Alman kurdu için seferber oldu
Rate this post

Sakarya’da, bir Alman kurdunun göğsünde oluşan 2 kilograma yakın kanserli ur , 3 veteriner hekimin girdiği 2 saat devam eden bir ameliyatla alındı.

3 veteriner Alman kurdu için seferber oldu

Adının açıklanmasını istemeyen hayvan sahibi 12 yaşındaki köpeğini göğüs bölgesinde sarkan bir kitle şikayetiyle Arifiye’de bir veteriner kliniğine getirdi. Burada gercekleşen muayene ve testler neticesi kurdun göğsünde olan kitlenin ur olduğu tespit edildi. Baytar hekim Mustafa Yıldız, Hekim Binnaz Can ve Şebnem Kuru tarafından 2 saat devam eden ameliyatla köpekteki ur alındı. Yıldız, yapmış olduğu duyuruda , ameliyat esnasında köpekte rahim içi iltihap hastalığı da tespit ettiklerini, bunun da tedavisi yapılınca köpeğin tümünün sağlığına kavuşacağını ifade etti .

HAYVANLARDA DA ERKEN TANI ÖNEMLİ

Olumsuz çevre şartları, olumsuz beslenmenin vatandaşlar gibi insanlarla dahil içe yaşamını sürdüren hayvanları da olumsuz istikametinde etkilediğini dile getirerek, “Birlikte yaşadığımız evcil hayvanları da ihtiyaç beslenme gerekse çevre koşullarını hem düzenlemeli hem de takip etmeliyiz. Evcil hayvanlarımızdaki fiziki en küçük değişikliği veteriner hekimimize veri (bilgi) vermeliyiz. İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda da erken teşhis çok fazla önemli. Hastalık ne kadar erken teşhis edilirse tedavi şansı o kadar yükseliyor. Yani kısaca kanserden değil, geç kalmaktan korkmalıyız., Bu köpek biraz daha geç kalsaydı ur tüm organları etkileyecek hayvan telef olacaktı.” diye açıkladı.

Yorum Yaz