Haberler

Sıcak havalara karşı hayvan bakım rehberi

Sıcak havalarda hayvan bakım rehberi
Rate this post

25 yıllık Veteriner Hekim Faik Engin, yaz ayları ve tatil sırası evcil hayvanların bakımı için şu önerilerde buludu:

Sıcak havalarda hayvan bakım rehberi

• Yaz aylarında insanlar gibi evcil hayvanları da su tüketimi artıyor. Sonlara sık sık taze, serin su verin.

• Evinizde ya da bahçenizde serin bir köşe oluşturun. Köpeğinizi Sabah ve akşam güneşin etkisinin olmadığı saatlerde gezdirin.

• Evcil hayvanınızla seyahat edecekseniz mide bulantısı ve dışkı sorununu düşünerek yola çıkmadan 8 saat önce yemek vermeyi kesebilirsiniz. Suyu her zaman vermelisiniz.

• Evcil hayvanları özellikle yaz ayları evde tek başına bırakıp 3 gün ve fazlası seyahatlere çıkmamanızı tavsiye ediyoruz. Havasızlık, taze su ihtiyaçları onları evde bunaltıp eşyalara da zarar vermelerine yol açabilir. Günlük su verip evi havalandıracak bir arkadaş ya da sağlık ve bakımından emin olduğunuz bir bakım evi onlar için en sağlıklı seçenek olacaktır.

• İshal, kusma, sık nefes alıp verme sıcaktan aşırı şekilde etkilenmelerinden kaynaklanabilir. Özellikle pug ve İran kedileri gibi basık suraklı cinsler, aşırı kilolu kalp ya da akciğer hastası olan kedi ve köpekler sıcaktan daha çok etkilenirler.

• Otomobil içinde bırakmayın, bu insanlar için olduğu kadar hayvanlar için de ölümcül derecede risk taşıyan bir eylemdir. Pencereleri aralık bırakmak da fazla işe yaramayacaktır.

• Tüylerini traş ettirin ya da düzenli tarayın. Özellikle çift katmanlı kürk yapısı olan ırklarda ve tek katmanlı uzun tüylü ırklarda tüy kesimi yapılabilir. Kısa ve tek katlı, düz tüy yapısı olan köpeklerde tüy kesimi tavsiye edilmez. Kedilerde ise tüm türlerde traş ettirilebilir (ülkemizde bulunmayan sphynx gibi tüysüz kediler hariç). Tüyler aşırı kısa kesilmemeli, tüyleri kesilen hayvan güneşle fazla temas ettirilmemeli eğer edecekse de bir elbise ile cildinin güneşten yanması engellenmelidir. Tüy kesimi için tecrübeli bir pet kuaföre başvurun.

• Tüylerini kestirmek istemezseniz ferahlatmak amacıyla tüyler ıslatılabilir ama sonrasında mutlaka gölgede kalmasına dikkat ediniz. Güneş altında ıslatılması daha fazla ısı artış sebebi olabilir.

• Kesinlikle buzlu su vermeyiniz. Buz boğaz enfeksiyonlarına hatta üst solunum yolu hastalığına neden olabilir.

• Köpeğinizin de dışarıda geçirdiği saatler artıyorsa farklı yiyeceklerle karşılaşabilir. Kemikler, size zararsız gibi görünecek meyveler (özellikle yaş ve kuru üzüm), gazlı içecekler, soslu-salçalı-baharatlı yiyecekler, salam-sosis gibi işlenmiş et ürünleri evcil hayvanların sindirim sistemine uygun değildir. Bunlardan ancak tadımlık verebilirsiniz.

• Çiğ yumurta, çiğ balık, pişmemiş tavuk derisi, sakatatlar kesinlikle verilmemelidir. Pişmemiş gıdalar kusma ve ishalle sonuçlanan sindirim sistemi bozukluklarına neden olabileceği gibi pankreatit, kansızlık, zehirlenme gibi daha üzücü sonuçlara da neden olabilir.

• Yazın etrafta bolca yavru kedi ile karşılaşabilirsiniz. Bunları beslemek için verdiğiniz sütü yarı yarıya sulandırarak vermelisiniz. Eğer imkan varsa kedilere özel hazırlanmış süt tozunu sulandırarak kullanınız. Süt ürünlerindeki laktoz, kimi insanlarda olduğu gibi kedi ve köpeklerin de bazısında hassasiyete yol açabilir. Bu sebepten azar azar verilmesinde fayda var.

Yorum Yaz