Hamsterlar

Hamster Davranışları – Karakteri

Sevimli Hamster
3.1/5 - (157 votes)

Hamster Davranışları – Hamster Karakteri

Kemirgengillerin belki de en şeker en tatlı hayvanları olan Hamsterlar, yuvarlak vücutları, parlak ve canlı gözleri, düzgün ve parlak tüyleriyle kemirgen bir hayvan beslemeyi bile düşünmeyenleri, hareketleri ve çevresiyle olan etkileşimiyle kendine hayran bırakabiliyor.

Sanılanın aksine çok temiz ve titiz olan bu minik canlılar, gerek bakım kolaylıkları ve gerekse akrobasi uzmanlıklarıyla evinizin neşe kaynağı olabilir.

Çevre Onlar İçin Keşfedilmesi Gereken Bir Yerdir

Hamster doğuştan meraklı bir hayvandır. Hemen her şeyi merak eder ve keşfetmek için eyleme geçer. Keşfedebilmek için oldukça büyük bir mücadele vermektedir. Çünkü uzağı çok iyi göremeyen bu tatlı canlılar. Hemen her şeye olabildiğince yaklaşarak ve üstün koku alma duyularını kullanarak yaptıkları keşiflerle etrafındakilere yüksek bir seyir keyfi yaşatırlar. Bu nedenle hemen herkesin kısa sürede sempatisini kazanan minik kemirgenimizin bulduğu her şeyi kemirmek istediğini de bilmemiz gerekiyor.

Temizlik Hastası Bir Evcil Hayvan

Oyun oynamayı ve özellikle saklanmayı kendine yaşam biçimi seçmiş evcil Hamster, titizliği ile de evde beslenebilecek en iyi evcil hayvanlardan biridir. Kafesinin ve kafesin içindeki özel yaşam alanının temizliğine çok dikkat eder. Tuvaletini mümkünse kafesinin dışına, bu mümkün değilse yattığı bölüme en uzak noktaya yaparak titizliğini her fırsatta kanıtlar. Bu nedenle kafesinin temizliği düzenli olarak yapılmalı ve temiz tutulması için en iyi çözüm, kafesin altına sıkıştırılmış ağaç talaşı konmalıdır.

Kendi Mahremiyeti Kendine Özeldir

Hemen tüm dünyada büyük ilgi gören Hamster, hem küçüklerin hem de büyüklerin çok sevdiği evcil hayvanların başında geliyor. Bu kadar sevilmesinin arkasında elbette Hamsterların davranışları ve yaşam biçimleri de önemli rol oynuyor.

Onlar için mahremiyet her şeyden ve herkesten önemlidir. Kimi zaman insanlardan kimi zaman diğer hayvanlardan ve kimi zaman cinslerinden de gizlemek isterler. Bu nedenle kafesinin içinde mutlaka girip saklanabileceği kendine özel mahremiyet alanı oluşturulmalıdır. Kafeste kalabalık olarak değil, daha çok yalnız yaşamayı tercih etmelerinin ön önemli sebeplerinden biri de mahremiyetlerine düşkünlükleridir. Mahremiyet aynı zamanda sahiplenme hissini de beraberinde getirdiği için kafesine elinizi sokmaya çalışmanıza bile tahammül edemez ve size sinirlenebilir. Nadiren ısırmaya çalışabilir.

Gündüzleri Uykucu Geceleri Aktif Bir Oyuncu

Hamster, gündüzleri uyuyan, geceleri aktif olarak merakını ve oyunculuğunu her fırsatta göstermekten ve çevresiyle etkileşim kurmaktan hoşlanan hem farklı hem de sevecen bir hayvandır. O nedenle sizin evde olmadığınız gündüzlerde sizi pek aramaz. Gece eve geldiğinizde evinizin neşesi bu minik canlı tüm oyunculuğuyla sizinle, asla yorulmadan etkileşime geçmek isteyecektir.

Dünyayı Burnuyla Algılamaya Çalışan Şirin Meraklılar

Tüm kemirgenlerin ortak özelliklerinden olan yüksek koku alma duyusu, Hamsterlarda da oldukça gelişmiştir. Tüm dünyayı burumları sayesinde algılar ve anlamlandırırlar. Yuvalarını, yavrularını, annelerin hatta sizi bile konunuzdan tanır ve ayırt ederler. Bu özellikleriyle eğer henüz emziren bir anne Hamster’ın yavrularından birini elinize alır ve yavrunun kokusunda bir farklılık oluşturursanız, annesi yavruyu tanımayacaktır. Bu tehlikeli durum yavrunun yaşamına mal olabilir. Çünkü anne onu yuvasına giren bir yabancı olarak algılayacağı için ya öldürür, ya da yuvadan atabilir.

Yorum Yaz

4 Yorum