Hayvancılık

Büyükbaş Hayvan Irkları

5/5 - (1 vote)

BÜYÜKBAŞ IRKLARI

Günümüzde hayvan besiciliğinin yerini sanayileşme alsa da ülkemizin bazı bölgelerinde hayvancılık ile uğraşan birçok insan bulunmaktadır. Özellik ile hayvan besiciliğinde büyükbaş hayvanlar yer almaktadır. Büyükbaş hayvan kategorisine giren hayvanlar; inek, öküz, manda, vs. hayvanlardır. Büyükbaş ırkları ise son zamanlarda aşılama sistemi ile beslemek ve yetiştirmek üzere istediğiniz ırkı seçebilirsiniz.

Büyükbaş ırkları ve özelliklerine sahip bazı ırkları aşağıda bulabilirsiniz.

  • Angus (Aberden) sığırı: anavatanı İskoçya olan Angus sığırlarının 1800’lü yıllarda ilk olarak boynuzsuz sığır adıyla nitelendirilmektedir. Günümüzde ise 3 çeşit Angus sığırı bulunmaktadır bunlardan ilki Angus, ikincisi Aberdeen, üçüncüsü ise; Associotion olarak belirlenmektedir. Özellik ile renkleri kırmızı ve siyah olarak dünyaya gelirler ve et bakımından tüketici tarafından en çok tercih edilen hayvan olarak bilinmektedir. Ayrıca ömürleri uzundur. Dolayısı ile büyükbaş hayvancılıkta en çok tercih edilen ırklardan biridir.
  • Boz ırk sığırı: adın da anlaşıldığı üzere tamamen boz rengine sahip bu ırk balkan ülkeleri ile ortak yerli bir ırktır. Dişi sığırlara nazaran erkek sığırların rengi daha koyudur. Ayrıca Marmara bölgesi ve Trakya dağlarında yetiştirilmektedir.
  • Simmental: ABD’de etçi ırklardan kabul edilen bir kombine ırk olarak bilinen Simmental sığırı Güney Teksas’ta elde edilmiş bir ırk olarak bilinmektedir. Süt verimi, karkas kalitesi, hastalık ve dış parazitlere dayanıklılığı ile birlikte adaptasyon yeteneği ve aynı zamanda uzun ömürlülüğü ile bilinen en ünlü ırktır.
  • Red Poll: Kırmızı ve boynuzsuz bir ırktır olan Red Poll annelik karakteri ile birlikte hızlı ve kolay doğum yapmasıyla ünlü bir sığır ırkıdır. Ticari anlamda çok tercih edilen bir ırk olarak karşımıza çıkmaktadır.

Büyükbaş ırklarının birbirinden farklı özelliklere sahip olmaları nedeni ile hayvancılık yapan kişiler tarafından ayrım yapılmaktadır.

Yorum Yaz