Hayvancılık

Büyükbaş Hayvan Çiftlikleri

Rate this post

BÜYÜKBAŞ ÇİFTLİKLERİ

Bir kimsenin büyükbaş hayvan yetiştirmesi için pek çok sebep olması ile birlikte bunların en başında temel besin maddeleri olan süt ile birlikte et gelmektedir. Günümüz ekonomisinde birçok aile kendi kullanımları için büyükbaş hayvan yetiştirmeye karar vermekte olup ailesinin temel ihtiyaçlarına cevap vermek niyetinde ya da sürü yetiştirip satarak bu alanda ticaret yapma fikirleri ile büyükbaş hayvan yetiştirmektedir. Dolayısı ile birlikte hayvan besiciliğinde en önemli olan unsur büyükbaş hayvan çiftlikleri olup bu konu hakkında bilgileri sizlere sunacağız.
Öncelikle büyükbaş çiftliklerinin yapımı aşamasında nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve hangi hayvanlardan hangi yöntemlerle verim alınabileceğini anlatacağız. Büyükbaş hayvan besiciliğinde hayvanlarınızı ahıra bağlı beslememek için güzel ve geniş bir araziye ihtiyacınız olacaktır. Büyükbaş hayvanların otlamalarını rahatlıkla yapabileceği bu arazi içinde hayvanların konaklama yeri olan ahırların ise hayvanların bütün temel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tam teşekküllü bir donanıma sahip olması gerekir. Su yalaklarından yem yalaklarına varana kadar her şey dört dörtlük olmalıdır ki büyükbaş hayvan yetiştirmeniz hem rahat hem de keyifli olsun. Daha sonrasında yetiştirmek istediğiniz hayvanı hangi amaçla yetiştirmek istiyorsanız ona göre hayvan seçimini yapmalısınız. Eğer sütünden kazanç elde edecekseniz sütü bol hayvan ırkını tercih etmelisiniz ki bunların en başında Amerikan Simmental ırkı gelmektedir. Damızlık ve süt oranı diğer ırklara göre daha fazladır. Etinden yararlanmak istiyorsanız tercihiniz Angus ırkı olmalıdır. Büyükbaş hayvan seçimini de yaptıktan sonra bir veteriner ile anlaşma yapmanız çok faydalı olacaktır. Çünkü beslediğiniz hayvanın insanlar gibi aylık ya da yıllık aşıları mevcuttur. Ayrıca hayvanlar da insanlar gibi hastalanabilmektedirler. Dolayısı ile bir veteriner bir ahıra şarttır. Ardından hayvanlarınızın temizliği ve dış görünümüne özen göstermelisiniz.

Bu unsular dâhilinde büyükbaş çiftlikleri ile kazancınızı rahatlıkla sağlayabilir aynı zamanda hayvan beslemeyi hobi haline getirebilirsiniz.

Yorum Yaz