Kara Kaplumbağaları

Kara Kaplumbağası Teraryumu Kurulumu

Kara Kaplumbağası Teraryumu Kurulumu
4.6/5 - (7 votes)

Kara Kaplumbağası Teraryumu Kurulumu

Kara Kaplumbağası teraryumu kurulumu için, öncelikle olabildiğince büyük bir teraryum seçilmelidir. 30 cm.’ye kadar uzayabilen Kaplumbağalar için geniş teraryumlar tercih edilmelidir. Örnek olarak 100x50x50 cm.’lik bir teraryum uzun vadede daha uygun bir seçim olacaktır.

Kara Kaplumbağası Teraryumu Nasıl Kurulur?

Teraryum içerisinde birer adet su kabı ve yemlik bulunmalıdır. Su kabına konulacak olan su her zaman temiz ve taze olmalıdır. Yemliğin, Kara Kaplumbağası’nın yem yerken zorlanmaması için fazla yüksek olmamasına dikkat edilmesi gerekir.

Kara Kaplumbağaları, mağara gibi saklanabilecekleri ve içinde uyuyabilecekleri ortamlardan oldukça hoşlanırlar. Bunun için teraryum içerisinde mağara yapmanın en kolay yolu, bir saksı’yı taban malzemesine yatay bir şekilde gömmektir. Bunun dışında çeşitli dal parçaları da teraryum içerisinde bulunmalıdır. Terayum’un taban malzemesi için ise talaş ya da toprak tercih edilmelidir. Tavsiyemiz topraktan yanadır.

Kara Kaplumbağaları genel olarak, doğal yaşamlarında sıcak bölgelerde yaşar. Bu nedenle teraryumda, onlara doğal ortamlarına en yakın ortamı sağlamak gerekir. Kaplumbağalar, ortamın 24 derecenin altına düşerek soğuması durumunda hareketsizleşecek ve az yem yemeye başlayacaklardır. Bu nedenle, teraryumun uygun bir yerine ısıtıcı lamba koyarak ısı dengesini sağlayabilirsiniz.

Teraryumun içerisinin ısısı 24-29 derece arasında olmalıdır. Bu ısıyı kontrol edebilmek için teraryuma yerleştirilecek olan bir adet termometre yeterli olacaktır.

Bir saksı tabağına marul, keten, darı gibi tohumlar ekerek teraryumun görünümünü zenginleştirebilirsiniz. Bunun yanında Kaplumbağalar bu tohumlardan çıkan besinleri de yiyecek ve beslenme ihtiyacını karşılayacaktır.

Örnek bir teraryum kurulumu:

Yorum Yaz

4 Yorum

  • BEN İSTANBUL.DA YAŞIYORUM VE YAVRU KARA KAPLUMBAĞASI BESLEMEK İSTİYORUM.UZUN SÜREDİR ARAŞTIRIYORUM TERARYUM VB. ODANIN YARISI KADAR GENİŞ VE GÜZEL TERARYUM YAPTIM. ISITICI LAMBA SU YEMEK KONACAK KAP SAKLANIP UYUYABİLECEĞİ BİR YER TOPRAK FALAN HERŞEYİ HAZIR. FAKAT İSTANBULDA NEREDE YAVRU KARA KAPLUMBAĞASI SATILDIĞINI BİLMİYORUM.BİLDİĞİNİZ YERLER VARSA SÖYLERMİSİNİZ ACİL !!! LÜTFEN CEVAPLAYIN … !