Kedi Eğitimi Kediler

Genel Kedi Eğitimi

Genel Kedi Eğitimi
4.7/5 - (16 votes)

Kediler kural tanımaz canlılardır. Bu nedenle onlara belli bir eğitim vermek şarttır. Aksi halde evinizin düzeni bozularak, kendi evinizde misafir durumuna düşebilirsiniz.

Genel Kedi Eğitimi

Kedileri yavruyken eğitmek daha kolaydır. Çünkü yavru Kediler öğrenmeye açık iken yetişkin Kediler eğitilmeye hemen hemen kapalıdır. Kedi eğitimi’nin başında tuvalet eğitimi gelmektedir. Bir Kedi’ye tuvalet eğitimi vermek temelde kolaydır. Çünkü Kediler oldukça temiz canlılardır. Kendi temizliklerini bile kendileri yaptığı düşünüldüğünde, ne kadar titiz oldukları anlaşılacaktır. Çoğu Kedi tuvalet kabının üstüne 1 defa koyulduğunda dışkı ve idrarını nereye yapması gerektiğini öğrenmektedir. Ancak bazı Kediler evin çeşitli yerlerine tuvaletlerini yapabilmektedir. Bunun nedeni çoğu zaman piskolojiktir. Çünkü Kediler dışkılarını örtme eğilimi taşır. Evin herhangi bir yerine idrarını ya da dışkısını yapan bir Kedi hasta olduğu için böyle bir davranışta bulunabilir. Bunun yanında kısırlaştırılmış bir Kedi de ilk zamanlarda böyle davranabilir.

Kedilere tuvalet eğitimi verme konusunda daha ayrıntılı bilgi için diğer bir yazımıza da bakabilirsiniz.

 

Kedi eğitimi için uygun yaş aralığı 4 ay ile 2 yıl arasıdır. 4 aydan küçük olan yavru Kediler ve 2 yaşından büyük olan yetişkin Kediler sahibine karşı ilgisiz davranabileceği için eğitim için pek de uygun yaşlar değildir. Bir Kedi’ye eğitim vermek için belli yüksekliklerde sesler çıkarın. İstemediğiniz bir davranışta bulunduğunda sert bir ses tonu (“hayır” gibi), doğru bir davranışta bulunduğunda ise alçak bir ses tonu kullanın. Kedi eğitimi sırasında Kedinize asla vurmayın. Bu davranış Kedi’yi size karşı soğutacak ve ürkek bir hale getirecektir. Eğitim sırasında sabırlı olmak önem taşır. Kedilerin Köpekler kadar kolay eğitilemeyeceği gerçeğini de akıldan çıkarmamak gerekir.

Hayvan Sitesi

Yorum Yaz