Köpekler

Köpekler neden ot yer ?

4.3/5 - (3 votes)

Çoğu zaman köpeklerin ot yediği görülmektedir. Peki, bunun sebebi nedir? Köpekler ot yemelerinin ardından genellikle kusarlar. Bu kusma olayı ise tavuk mu yumurtadan yoksa yumurta mı tavuktan çıkar sorusu ile benzerlik taşır. Çünkü köpekler kusacakları zaman mı ot yemeği tercih ederler yoksa ot yedikleri için mi kusalar bilinmemektedir.

Çok uzun dönemlerdir uzmanlar köpeklerin karınları ağrıdıklarında mı ot yiyerek kustuklarını yoksa ot yedikleri için mi kusma gereksinimi duyduklarını araştırmaktadır. Genel olarak kusma gereksinimi duyan ve karnı ağrıyan köpekler ot yer ve hazmedilemeyen otlar köpeklerin kusmasına sebep olur. Bu sayede de köpekler rahatlarlar.

Köpeklerde selülozu sindirmeye yarayan enzimler bulunmaz ve bu sebeple de köpekler ( omnivorlar ) otyiyenler grubuna girmemektedirler. Oysa köpek sahibi olan pek çok kimse köpeğinin ot yediğine şahitlik etmiştir. Dengeli ve tam besin alamayan köpeklerinde zaman zaman ot yedikleri görülmektedir. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında köpeklerin besinlerine yapılan takviyeler, öğün miktar ve saatlerinin ayarlanması yardımı ile bu sorunu gidermek mümkündür.

 

Kötü Bir Alışkanlık Olarak da Ot Yiyebilirler

Köpeklerin bazen yalnızca kötü bir alışkanlık olarak da ot yiyebildikleri ve ardından ise kusmadıkları da gözlemlenmiştir. Yani kısaca özetlemek gerekirse köpeklerin ot yemesi oldukça normal bir davranış şeklidir. Hatta sokağa ve bahçeye çıkamayan kedilerin yemesi adına paketler içerisinde satılan, ekilebilir ürünler de bulunmaktadır.

Köpek sahiplerinin sık gözlemlediği davranışlardan biri ot yemektir. Köpeklerin karınları ağrıdığı için kustukları inancında doğruluk payı bulunmaktadır. Ancak bunun içgüdüsel bir davranış olduğu da tartışmalı bir konudur. Şayet içgüdüsel değil ise bunu açıklayabilecek teori yalnızca öğrenme teorisi olabilir. Örnekle açıklamak gerekirse ilk planda beslenme gereksinimini giderebilmek adına ot yiyen köpek ( özellikle söz konusu ot selüloz bakımından zengin ise ) kustuğunda tamamen tesadüfi olarak midesinin rahatladığını fark edecektir. Büyük bir olasılıkla daha sonra yeniden midesi ağrıdığında köpek aynı yöntemi kullanmayı tercih edecektir. Sahipleri tarafından dengeli beslenmeyen köpekler de ot yemeği tercih edebilmektedir. Öğünlerine sahipleri tarafından iyi pişmiş farklı sebzeler katılması halinde bu sorun büyük oranda çözüme kavuşacaktır.

Yorum Yaz

1 Yorum

  • yalanırken ve yemek yerken köpekler kendi tüylerini yutarlar bu tüyler midelerinde topak olur onları rahatsız eder kusarak tüyleri dışarı atarlar bu nedenle ot yer ve kusarlar keza kedilerde aynı