Köpekler

Köpekler Neden Ulur

4.7/5 - (28 votes)

Aramızda kaç kişi köpek ulumasının nedenini düşündü? Hayvan sever arkadaşların bilmesi gereken bir konu olduğunu düşünüyorum. Ve bende hayvan sever biri olarak bu merak ettiğim konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Anadolu da köpekler uluyunca uğursuzluk geleceğine inanılırmış bakalım bu durum öyle mi?

Köpek ulumasının nedeni

Köpek uluması her ne kadar biraz korkutucu da olsa onların bizlere bir şeyler anlatmak istediğini unutmayalım. Gelelim ulumanın en temel nedenine; köpeklerin uluması, kendi aralarında bir iletişim aracı olarak kullanılmasıdır. Bunu bir araya toplanmak için yaparlar. Köpeklerde, ancak hayvanın zorla bir yere hapis edilmesi ve orda tutulması bu durumu tetikler. Bu husus genelde köy yani kırsal alanlarda olmaktadır. Köpekler zincirlere bağlanır ve bahçelerde bekletilir. Sırf gelen olunca havlasın önceden haberimiz olsun diye. Biz değerli dostlarımıza bunları yapmamalıyız. Sırf bu sebeplerden dolayı köpekler yalnızlık uluması yapmaktadırlar. Hemen hemen bütün köpek türlerinde sürüye katılma duygusu vardır. Yani kısacası sürüyü toplama çağrısı olarak algılanmaktadır. Yâda dişi bir köpeğin kokusunu aldıktan sonra ulaşamayan erkek köpeklerin de uludukları görülmüştür. Uluyan bir köpeğe tepki vermeyen insanlar, köpekçil görevlerini yerine getirmiş olmamaktadırlar.

Köpeklerin kulakları desibel olarak insanlardan on kat daha fazla duymaktadır. Şimdi düşünelim işitme cihazını taktığımızda yâda kalp dinleme cihazıyla kalp atışını dinlediğimizde çok yüksek bir sesle bunları algılarız. Köpeklerde bu şekilde her şeyi duymaktadır hatta hemen kulaklarını dikerler. Hele en çok merak edilen konu ezan okunurken k: öpekler neden ulur ? Bilimsel olarak uluduklarında duyma yetkilerini kaybediyorlar ve böylelikle rahatlıyorlar. Bazı kesimlerde ise bu durum köpek ezan okunurken uluduğunda yakında birinin öleceğine işaret edermiş. Ne kadar saçma bir inanış değil mi? Batıl inanç köpek ulumalarında çok vardır. İşin ilgici 17 ağustos depreminden önce çok olan ulumalar kayıtlara bile geçen hadise olmuştur. Dediğim gibi köpek dostlarımızın bize anlatmak istediği çok şey var.

Umarım birazda olsa merakınızı gidermişimdir. Unutmayalım ki köpeklerde bir can taşımaktadır. Sadece ulumalarla da değil yeri gelir bakışlarıyla da bizlere bir şeyler anlatmaya çalışırlar. Hadi şimdi değerli dostlarımızla ilgilenme vakti.

Yorum Yaz

1 Yorum