Labirentli Balıklar

Cüce Gurami

Cüce Gurami
Rate this post

Ülkemizde Cüce Gurami olarak bilinen bu balığın latince adı Colisa Lalia’dır. Anavatanı Hindistan ve çevresidir.

Cüce Gurami

Genel Bilgiler ve Bakım

Cüce Guramilerin oldukça uyumlu ve sakin bir tavrı vardır. Kendi ırkında olan balık türleri ile oldukça barışçıl bir şekilde yaşayabilmektedir. Birçok insan tarafından tercih edilmelerinin en önemli nedeni, kırmızı ve mavi renk tonlarına sahip olması dolayısıyla akvaryuma renk katacağı düşüncesidir.

Erkek Cüce Gurami, dişilerden daha renklidir. Çoğu zaman 5-6 cm. boya, maksimum 8 cm. boyuna kadar ulaşabilen bir balık türü olmasından dolayı, cüce lakabını almıştır. En az 50 litrelik akvaryumlarda bakılması önerilmektedir. Suyun içerisindeki oksijen miktarı çok düşük olsa bile ek solunum organları sayesinde hayatta kalmayı başarırlar. Bu yönleri onları pek çok balık türünden ayıran ilginç bir özelliktir.

Erkek Cüce Guramiler arasında çoğu zaman didişmeler görülür. Fakat birbirlerine pek zarar vermezler. Buna karşın bir akvaryumun içerisinde ideal olan erkek sayısı 1’dir. Erkek dişi oranı 1’e 3 uygun olacaktır. Birçok insan tarafından evlerinde sevilerek beslenen bu balıklar, 23 derece ile 28 derece arasında sıcaklıkta bakılmalıdır. Genel olarak akvaryumun orta seviyelerinde yüzerler. Hem etçil hem de otçul beslenme yaparlar.

Yorum Yaz