Papağanlar

Papağanlar Hakkında Genel Bilgiler

4.1/5 - (388 votes)

Papağanlar, sıcak iklimlerde gruplar halinde yaşayan, birçok türü bulunan oldukça renkli kuşlardır. Tropikal ormanlarda yaygın olarak bulunurlar. Yaşadıkları yer genellikle ağaçlardır. Yiyecekleri ayaklarıyla tutarak yerler. En sevdikleri yiyeceklerin başında çekirdek gelir. Çekirdek yemede insanlardan bile daha yetenekli olan bu kuşlar, kabuğunu yuvarlak dillerini kullanarak kolayca ayırıp, yerler. Bunun dışında tohum, meyve, tomurcuk ve sebzeleri severek yerler.

Papağan eşleri birbirine bağlıdır. Bir yıl içinde yaklaşık olarak 6 adet yumurta yaparlar. Bu sayı değişkenlik gösterebilir. Diğer kuşların aksine yumurtaların üzerine erkek papağan dişi papağanla sırayla oturur.

Papağanlar oldukça sosyal kuşlardır. Sesleri taklit etmekte çok başarılıdırlar. Sık sık duydukları kelimeleri tekrar edebilirler. Papağanlar aynı zamanda iyi birer tırmanıcıdırlar. 250’den fazla türü bulunan Papağanların en bilinenleri: Kakadu, Jako, Lori, Dudu, Makav ve Muhabbet Kuşu’dur.

Papağanlar, sevimlilikleri ve konuşma yetenekleri sayesinde yüzyıllardır insanlar tarafından beslenmektedir. Kafes hayatına en çabuk alışan kuş türüdür. Ömürleri yaklaşık olarak 30 yıldır. Daha çok yaşamaları yaşam koşullarına bağlıdır. Papağanların eğitimi büyük bir sabır ister.

Hayvan Sitesi

Yorum Yaz

5 Yorum