Acı Su Balıkları

Çizgili Okçu Balığı

Çizgili Okçu Balığı
3.9/5 - (19 votes)

Doğada çok büyük bir coğrafi alanda yaşayan Çizgili Okçu Balığı, genellikle acı ve tatlı sularda, derelerde, göllerde, göletlerde bulunmaktadır. Gölgelik alanları seven Çizgili Okçu Balığı, suyun kenarında yetişmekte olan bitkilerin gölgesinde yaşar.

Temel Özellikleri

Etçil olarak beslenen bu balıklar, çoğu zaman kendilerinden küçük olan ve ağızlarına sığabilen tüm balıkları yiyebilmektedir. Ana besin kaynakları ise, çeşitli karasal ve sucul omurgasızlardır. Çizgili Okçu Balıkları değişik bir beslenme taktiklerine sahiptirler. İsminin de çıkış noktası olan bu alışkanlıkları, sarkan bitki örtülerinin üzerine konan böceklere su püskürtmeleri ve onları suya düşürmeleridir. Bu taktiklerini o kadar iyi kullanırlar ki, neredeyse %99’luk bir başarı yüzdeleri vardır. Avlarını ıskalamamalarının ana nedeni suyun kırılma payını da hesaplayarak avlarına püskürtmeleridir.

Eğer Çizgili Okçu Balıklarını akvaryumda beslemeye karar verdiyseniz, canlı ve dondurulmuş artemia ve kan kurdu ile bu balıklarınızı beslemenizi tavsiye ederiz. Bu yemleri oldukça lezzetli bulmaktadırlar. Ayrıca mümkünse ağızlarına sığabilecek büyüklükte balıklarla da aynı ortamda bırakmayın. Akvaryum sıcaklığınızı da 25 ile 29 derece arasında tutmanız gerekmektedir. Ph değeriniz 7 ile 8 arasında olmalı ve akvaryumun içine de litre başına 1-2 gram tuz atmanız gerekir. Akvaryumunuzdaki su akışı da az seviyede olmalıdır.

Üreme ve Cinsiyet Ayrımı

Çizgili Okçu Balıklarının akvaryum içerisinde ürediğine dair bir bilgi bulunmamaktadır. Bu balıkların üremek için doğada daha tuzlu olan sulara göç ettiği bilinmektedir. Genç olan balıklar ise daha çok acı sularda yaşamaktadır.

Dişi ve erkek Okçu balıkları arasında cinsiyet ayrımı ise henüz tespit edilmiş değildir.

Yorum Yaz