Acı Su Balıkları

Orange Chromide

Erkek Orange Chromide
Rate this post

Orange Chromide‘ın ana vatanı Güney Asya’dır. Hindistan ve çevresinde yoğun olarak yaşarlar. Acı su balıkları olmalarına rağmen Cichlid türlerine her açıdan çok yakın balıklardır. En az Cichlidler kadar agresiftirler.

Orange Chromide’ın bakımı zor olmasa da, üreme sonrası yavruları koruma konusunda müdahale gerekir. Çünkü yavrularına bir süre sonra zarar verme ihtimalleri vardır.

Öncelikle erkek ve dişi ayrı bir bölüme alınmalı, 30 derecelik yüksek sıcaklığı olan ortam yaratılarak üremelerine zemin hazırlanmalıdır. Azami 300 kadar yumurtayı bitkinin dal ve yapraklarının aralarına yerleştiren dişiler, yavrular çıktıktan sonra iyice agresifleşerek yavrularını koruma güdüsüne bürünürler. Bir süre saldırganlaşan anne balık, daha sonraki zamanlarda kendi yavrularına zarar verebileceğinden dolayı, yavrular ayrı yuvalıklara alınmalı ve boyları 2-3 cm.’yi geçtikten sonra diğer balıkların yanına katılmalıdır.

Hem etçil hem de otçul olan Orange Chromide, kalitesiz toz yem ile dip yemleri önerilmez. Çoğunlukla turuncu renkli bu hoş görünümlü balıklar için mineralli küçük toplar halindeki turuncu özel yemler verilmelidir.

Güzel renklerini korumaları ve bunu daha parlak göstermeleri için beslenme büyük önem taşır. Özellikle mineralli yemler onların renk ve parlaklık özelliklerini korumasına yardımcı olur. Böylece ırklarının özelliklerini muhafaza etmiş olurlar.

Yorum Yaz