Akvaryum & Balık

Japon Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalıdır?

Japon Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalıdır?
3/5 - (36 votes)

Japon balıkları, ısıtıcı ve filtrenin bulunduğu full donanımlı Akvaryumlarda bakılmalıdır. Sanılanın aksine, Japon balıkları’nın fanus ya da kavanozda bakılması yanlıştır. Dayanıklı balıklar olması nedeniyle genellikle kavanozlarda beslenirler. Ancak her ne kadar dayanıklı olsalar da, 25 yıl ömrü olan bir Japon balığının kavanozda bakılması sonucu ömrü uzun olmayacaktır.

Akvaryum dışında geniş havuzlarda da beslenen Japon balığı, en az 60 litrelik bir Akvaryum’da beslenmelidir. Japonlar 40 cm.’ye kadar büyüyebilirler. Bu nedenle ilk başta ne kadar büyük bir Akvaryum seçilirse o kadar iyi olur. 100 litrelik bir Akvaryuma en fazla 10 Japon balığı gelecek şekilde, her 10 litrede 1 balık artırılabilir. 100 litre’de 10 balıktan fazla beslemek uygun değildir.

Japon Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalıdır?

Japon Akvaryumunda ısıtıcı, filtre, kum, canlı ya da cansız bitkiler mutlaka bulunmalıdır. Akvaryum ısısı 18-24 derece’ye ayarlanmalıdır. Bazı vahşi Japon türleri, 4 dereceye kadar yaşayabilmektedir.

Japon balıkları pek barışçıl sayılmazlar. Özellikle kendilerinden küçük balıkları yemeye çalışırlar. Örneğin, canlı doğuran türlerini Japon balıklarıyla aynı Akvaryum’a koymak, canlı doğuranların yem olmasına neden olabilmektedir. Vatoz ve küçük olmayan çöpçülerle beraber yaşayabilirler.

Genel olarak, Japon balıklarının tek tür olarak beslenmesi tavsiye edilir.

Yorum Yaz

1 Yorum