Akvaryum & Balık

Balıklar Uyur mu ?

3.9/5 - (14 votes)

Balıklar Uyur Mu?

Balıkların uyuyup uyumadığı akvaryum sahiplerinin en çok merak ettiği konulardan biri. Bir balığı akvaryumda veya doğal ortamında gözetlediğimizde göz kapaklarının hiçbir zaman kapanmadığını fark ederiz. Bu da “balıklar uyumuyor” gibi bir yargıya sebep olabilir. Ancak deniz biyologlarının yaptığı araştırmalar genel yargının pek doğru olmadığının gösteriyor.

“Balıklar Uyumaz” Söylentisi Nasıl Çıktı?

Öncelikle, bazı balıkların gözkapakları yoktur. Köpekbalığı türlerinin büyük bir kısmının gözkapaklarına sahip olmadığı biliniyor. Çünkü gözleri denizdeki mikroplara karşı dayanıklıdır, bununla birlikte göz çevreleri ışığa karşı korunmak için yeterince gelişmiştir. Bu yüzden köpekbalıkları göz kapaklarına ihtiyaç duymazlar. Bununla birlikte göz kapağı olan balık türlerinin de uyumadıklarına dair bazı söylenceler olsa da, bunların doğruyu yansıtmadıkları söylenebilir.

Balıkların Dinlenme Biçimleri Nedir?

Öncelikle her hayvanın farklı bir fizyolojisi vardır. Dolayısıyla karada yaşayan bir hayvanla denizde yaşayan balıkların ve diğer deniz canlılarının dinlenme biçimlerinin aynı olması beklenemez. Bu canlıların gündelik hareketleri ve beslenme biçimleri farklı olduğu için doğal olarak dinlenme biçimleri de farklı olacaktır.
“Balık” denildiğinde tek bir türden bahsetmek doğru olmayacaktır. Zira deniz biyolojisi en az karadaki kadar çeşitlidir ve hâlâ keşfedilmeyen balık türleri, deniz canlıları olduğu biliniyor. Bazı balıkların ömrü yalnızca 4-5 haftayken özellikle “memeli” olarak sınıflandırılabilecek balık türlerinin 40-50 yıl yaşayabildikleri biliniyor. Bu durumda bütün balık türleri için kesin bir yargıya varmak doğru olmaz.
Ancak her canlı dinlenme ihtiyacına sahiptir. Balıklar da dinlenirler ancak onların dinlenme biçimleri kara hayvanlarından farklıdır. Balıklar gözlerini kapatmasalar da kendilerini suya bırakarak dinlenirler ve bazılarında uyuma fonksiyonları görülür. Eğer balığınız akvaryumda hareketsiz bir biçimde duruyorsa bu dinlendiğini gösterir. Bununla birlikte balıkların dinlenme süresi kara canlılarına göre daha düşüktür.

Yorum Yaz

2 Yorum