Akvaryum & Balık

Balıklar Hakkında İlginç Bilgiler

3/5 - (35 votes)

En hızlı balık, Black marlin’dir (Istiompax indica)  ve 130 km hıza ulaşabilir.

Dünyanın en uzun yaşayan balıkları, 205 yıl yaşayan Rougheye kaya balıklarıdır.

En küçük balık, Trimmatom nanus, Hint Okyanusu’nda yaşamakta olan bir kaya balığıdır. Tam büyüklüğe ulaştığında boyu sadece 2 milimetredir.

En büyük balık, balina köpekbalığıdır. Ağırlığı, 21.500 kiloyu geçmekte ve boyu 16 metreye ulaşabilmektedir. Bu balık insanlar için zararsız olup genelde yüzen planktonlarla beslenirler.

Dört gözlü balıkların gözleri ikiye ayrılmıştır. Balık yüzeyin altında yüzdüğünde, gözün üstü suyun üstünü gözün altı ise suyun altını görür.

Karayutan kendi büyüklüğünün iki katına kadar olan canlıları yutabilir. Ağızlarında, çenelerini çok açabilmeye olanak veren menteşeye benzer yapılar bulunur.

Uçan balık, uçabilen bir balık olarak namsalmasına rağmen gerçekte süzülür. Bu balık yan yüzgeçlerini kullanarak, suyun yüzeyinden 3 metreye kadar yükselebilir.

Yürüyen yayın oksijeni soluyabilen, özel yapıları sayesinde suyun dışında 4 gün kadar yaşayabilir. Yan yüzeylerindeki ayaksı yapılar sayesinde ise bir gölden başka bir göle doğru sürünebilir.

Dünyada sayıca en çok bulunan balık küçük tatlı su balığı olan ışıldakbalığıdır. Işıldak balıklarının sayısı trilyonlarcadır. Ayrıca tatlısu balıklarının da birçok türü vardır.

Yorum Yaz