Böcekler

Sülük Böceği ve Yararları

4.5/5 - (4 votes)

Sülükgiller (hirudinidae) familyasına aittir. Kan ile doyan canlı türüdür. Vücudunun her iki tarafında da kan emen vantuzlar bulunmaktadır.Birçoğunun boyu 10-20 cm’dir. Ancak 75 cm boyuna kadar erişebilenleri de mevcuttur. Halkalı solucanlar sınıfına aittir.Oldukça fazla bir zaman diliminde açlıkla mücadele edebilirler. Vücutları, 34 tane halkadan oluşmaktadır. Gövdelerinin üstünde oldukça ince kutikula tabakası vardır. Kılsızdırlar. Renkleri çoğunlukla koyu ve yeşilimtraktır.

Nerelerde Yaşalar?

Rutubetli topraklarda, denizlerde ve tatlı sularda bulunurlar. Kurak alanlarda hayatlarını sürdüremezler.

Türleri
20-27 sene yaşayabilen bu canlının 300 küsür türü bulunmaktadır. Tıp sülüğü olarak bilinen tıpta kullanılan ismi ile hirudo medicinalis iyi bilinen kan emilmesi yöntem ile, tedavilerde kullanılır.

Beslenme Özellikleri ve Yararları
Bir kerede kendi ağırlıklarının 8 katına kadar kan emebilen sülükler bununla bir seneye yakın aç kalabilirler. Sülüklerin bazı türlerinin ağızlarında oldukça küçük keskin dişler vardır. Bu sayede bir canlıya yapıştığında, tükürüğündeki bir madde sayesinde kanın pıhtılaştırmasını önleyebilir. Kanın vücudun içinde sıvı kalmasını sağlar. Emdikleri kan kendi kursaklarında birikerek şişmelerini sağlar.
Sülük kan emdiği 20 dakika içerisinde şişebilir. Yapıştıkları vücuttan ayrılmalarının ardından bir süre daha kan emdikleri yerden kan sızar.

SÜLÜK TEDAVİSİ (HİRUDO TERAPİ)

Tıbbi sülükler, vücutta biriken pis kanı dışarıya çıkarabilmek için yıllardır kullanılmaktadır. 19. yüzyılda Fransa’da görülen birçok hastalık sülük ile iyileştiriliyordu.Sırf bunun için çiftliklerde sülük yetiştiriliyordu. Sülükler yapıştıkları yerlerden koparılmamalıdır. Yanan kibrit sülüğün etrafında gezdirilerek yahut sırtına sönen sıcak bir kibrit çöpü bastırıldığinda kendi kendilerine düşerler.

Sülüğün tükürük bezleri kanını içtikleri canlının kanının pıhtılaşmasını önleyebilen bir hirudin salgısı içermektedir.

Tek seansda, bireylere 5 ile 12 tane tıbbi sülük uygulanır. Sülükler binlerce yıldır, tedavi edici amaç için kullanılmıştır.

Sülükle tedavi Mısırlı firavunlardan tutun da Osmanlı İmparatorluğu’na kadar kullanılagelmiştir. Günümüzde kullanılan bazı ilaçlar için sülük önemli bir hammaddedir. Kalp ve kolesterol ilaçlarından tutun da dermotolojik ilaçlara kadar birçok alanda kullanılmıştır.

Bazı insanlar kontrol edilemeyen sülük kullanımından dolayı hirudoterapiye kuşkuyla bakmışlardır. Bundan dolayı çoğu doktor bu tedavi biçmini reddetmiştir. Ancak bugünlerde tıbbi sülük kullanımı yasaldır.

Yorum Yaz