Eklem Bacaklılar

Yeni Başlayanlar İçin: Tarantula

Yeni Başlayanlar İçin: Tarantula
Rate this post

Tarantula Beslemeye Yeni Başlayanlar İçin Temel Bilgiler

Tarantulalar neyle beslenir?

Tarantula, bazı canlı yemlerle; böceklerle, kurtlarla, çekirgelerle beslenir. Ana besin kaynağı un kurdudur. Bu böcekler doğadan toplanıp verilmemeli daha çok steril ortamlarda üretilerek verilmelidir. Çünkü doğadan toplanan böcekler mikrop taşıyabilir. Daha da önemlisi yapılan ilaçlamalar sonrasında bu böcekler tehlikeli bir zehir taşıyıcısı olabilirler.

Yeni Başlayanlar İçin: Tarantula

Tarantula türleri nelerdir, nerede bakılır?

Tarantulaların “Yer türleri”, “Ağaç türleri” ve “Tünel türleri” olmak üzere 3 farklı çeşidi vardır. Bu 3 tür için farklı teraryumlar oluşturmak gerekir.

a) Tünel Türleri

Tünel türleri için yüksekçe bir kap seçmek gerekir. İsminden de anlaşıldığı gibi Tünel türleri sürekli olarak tünel arar ve tünellerde yaşar. Kabın içine tabandan yüksekçe toprak koymak gerekir.

b) Ağaç Türleri

Ağaç türleri için aynı Tünel türleri gibi yükseklik dikkate alınmalıdır. Bu tarantula türleri sürekli olarak ağaç dallarında ve kabuklarında zaman geçirir.

c) Yer Türleri

Yer türleri için tabana 3-5 cm. kalınlığında toprak koyulmalıdır. Yani toprağı kazıp içine girmesi sağlanmalıdır. Mağara benzeri alanlar oluşturmak da önemlidir.

Tarantulalar zehirli midir?

Tarantulalar zehirli canlılardır. Bazı türlerin insanlar için ölümcül derecede zehri bulunur. Ancak çoğu türün zehri en fazla bir arı sokması kadardır. Mide bulantısı, ateş, baş dönmesi, kusma gibi bazı etkileri bulunur. Alerjik kişiler için ise daha tehlikeli sonuçlar gösterebilir.

Tecrübeli kişiler dışında Tarantulaları ele alırken iki defa düşünmek gerekir. Zehirlerinin yanında, ısırıkları da ciddi yaralanmalara neden olabilir.

Detaylı Bilgiler: Tarantula Bakımı, Tarantula Türleri

Yorum Yaz