Genel

Dünyanın En Büyük 15 Hayvanı

dünyanın en büyük hayvanları
3.7/5 - (54 votes)

Dünyada büyük küçük bir çok canlı türü yaşamaktadır. Türlerine göre hayvanları; memeliler, sürüngenler, kuşlar, amfibianlar gibi çeşitli türlere ayırıyoruz. Dünyanın en büyük organizmalarının arasında bitkiler mantarlar bakteriler gibi diğer canlılar da var tabii ama konumuz dünyanın en büyük hayvanları. Türleri ne olursa olsun birazdan sıralayacağımız hayvanlar dünyanın en büyük hayvanları… Gelin bu ilk 15’e giren devasa hayvanları hep birlikte inceleyelim;

Şimdiye Kadarki En Büyük Hayvan: Mavi Balina

dünyanın en büyük hayvanları - mavi-balina-oyunu

Mavi Balina

Mavi balinalar(Balaenoptera musculus) adından da anlaşılacağı gibi balinaların bir alt türü olan deniz memelileridir. Uzunlukları 30 metre kilosu 180 ton veya daha fazladır. Şimdiye kadar dünyada var olan en büyük hayvan türüdür. Mavi balinanın sadece dilinin ağırlığı bile 2 tondan daha fazladır. Ortalama bir Asya Fili büyüklüğündeki kalbinin ağırlığı ise yaklaşık 600 kilogramdır ve aynı zamanda en büyük kalbe de sahiptir. Mavi balinanın kalbinin bir araba ile yaklaşık aynı boyutta ve kiloda olduğu düşünülebilir.

Mavi Balina neredeyse sadece küçük karides benzeri canlılarla beslenir. Yaz mevsimi boyunca Mavi Balina kendisine depo yapar ve her gün 3 buçuk ton veya daha fazla miktarda besin tüketir. Ki bu da günde 40 milyon küçük karides yiyebileceği anlamına geliyor.

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi dünyanın en büyük hayvanı mavi balinanın boyutu bir basketbol sahası ile karşılaştırılabilir.

Mavi Balina Boyu Ne Kadar

Mavi Balina vs Basketbol Sahası

 

Dünyadaki En Ağır Hayvan: Afrika Çalı Fili

dünyanın en büyük hayvanları Dünyanın en ağır hayvanı Afrika Fili

Dünyanın en ağır hayvanı Afrika Fili

Afrika Çalı Fili 6 7 metre uzunluğunda, 3 buçuk metre omuza ve 6 ton ağırlığa sahiptir ve bu boyutlarıyla karada yaşayan en büyük hayvan ünvanını almıştır. Dişileri çok daha küçük olup boyları 5 buçuk ile 6 buçuk metre uzunluğunda omuzları ise 2 buçuk metredir. Ağırlıkları ise 3 ton kadardır. Yetişkin bir Afrika Çalı Fili, büyüklüğü nedeniyle genellikle yırtıcı hayvanların tehtidi altında değildir ama yavruları özellikle de yeni doğan yavru filler, aslan timsah ve nadiren leopar ve sırtlan saldırılarına karşı savunmasızdır.

Dünyanın En Uzun Hayvanı: Zürafa

dünyanın en büyük hayvanları Dünyanın en uzun hayvanı Zürafalar

Dünyanın en uzun hayvanı Zürafalar

Zürafa, bir Afrika memelisidir ve dünyadaki en uzun canlı kara hayvanıdır. Boyu 5,6 metre arasında olup erkekleri 1 buçuk ton dişileri yaklaşık 1 ton ağırlığa sahiptir. Zürafanın toplam yüksekliğinin neredeyse yarısını oluşturan bir boynu vardır ve boyun uzunluğu 2 metreden fazladır. Uzun boynunun sebebi boynunda daha fazla omur olmasından kaynaklanmaz sadece sahip olduğu omurlar normalden fazla uzunluğa sahiptir.

Dünyanın En Büyük Etobur Hayvanı: Güney Deniz Fili

dünyanın en büyük hayvanları  Dünyanın en Büyük Etçil Hayvanı Deniz Fili Fok Balığı

Dünyanın en Büyük Etçil Hayvanı Deniz Fili Fok Balığı

Güney Deniz Fili günümüzde yaşayan en büyük etobur olma ünvanına sahiptir. Erkek ve dişi arasındaki büyüklük farkı diğer memelilere oranla çok farklıdır. Erkekler genellikle dişilerden beş altı kat daha ağırdır. Dişiler ortalama 400 ila 900 kilo arasında ve 3 metreye yakın boya sahipken erkekler ortalama 2 buçuk ile 4 ton arasında ve 4 buçuk ile 6 metre arasında boya sahiptir. Şimdiye kadar görüntülenen en büyük Deniz Fili 6,85 metre uzunluğunda ve 5 ton ağırlığa sahipti.

Fok balıkları da denilen Güney Deniz Fili yirmi dakikadan fazla bir sürede 400 ile 1000 metre arasında derinliğe dalarak kurbaları ve balıkları avlayarak beslenir. Fokların dalışları ile ilgili belgelerde yaklaşık iki saat ve 1400 metreye dalabilen fokların olduğu kaydedilmiştir.

Etobur memeli hayvanların çeşitliliği oldukça fazladır. 280 den fazla etobur memeli hayvan bulunmaktadır. Bunların boyutları ise 25 gram 11 cm olan minik gelincikten, kutup ayısı ve güney fil foklarına kadar çeşitlilik gösterir.

Dünyanın En Büyük Kara Etoburu: Kutup Ayısı ve Boz Ayı

dünyanın en büyük hayvanları

Dünyanın En Büyük Kara Etçil Hayvanı Kutup Ayısı

dünyanın en büyük hayvanları

Dünyanın En Büyük Kara Etoburu Boz Ayı

Yaşayan en büyük kara etçilleri boz ayı  ve buzullarda yaşayan kutup ayısıdır. Birbirlerine benzer vücut ebatlarına sahip olduklarından hangisinin daha büyük olduğu net değildir. Her iki türün de omuz yüksekliği 1 buçuk metre toplam uzunluğu da 3 metre ölçülmüştür. En ağır kutup ayısı ve boz ayı sırasıyla 1 ton ve 1 ton 135 kilogram ölçülmüştür.

Dünyadaki En Büyük Sürüngen: Tuzlu Su Timsahı

En Büyük Sürüngen: Tuzlu Su Timsahı

En Büyük Sürüngen: Tuzlu Su Timsahı

Tuzlu su timsahı dünyanın en büyük hayvanları listesine sürüngen olarak giriyor. Kuzey Avustralya’dan Güneydoğu Asya’ya Hindistanın doğusuna kadar kendine uygun yaşam alanlarında yaşayabilir.
Yetişkin bir erkek tuzlu su timsahının ağırlığı 400 kilogram ile 1 ton arasında değişir. Uzunluğu ise 4 metre ile 5 buçuk metre arasında olabilir. Bununla birlikte olgun erkek timsahların 6 metreyi aştığı gözlemlenmiştir ve 1 tondan daha ağır olabilirler.

Tuzlu su timsahı, suya veya karaya girebilen ve neredeyse her hayvanı avlayabilen fırsatçı bir yırtıcı hayvandır.

Dünyanın En Büyük Yüzergezer(Amfibi) Hayvanı: Çin Dev Semenderi

En Büyük Yüzergezer Amfibi: Çin Dev Semenderi

En Büyük Yüzergezer Amfibi: Çin Dev Semenderi

En Büyük Yüzergezer Amfibi: Çin Dev Semenderi

Çin Dev Semenderi dünyadaki en büyük semender ünvanını 180 cm lik boyuyla almaktadır. İsmi gibi korkunç bir görüntüye de sahiptir.  Ancak bu güne kadar bu boyutta semenderlere nadiren rastlanmıştır. Çin’deki kayalık dağ akıntılarında ve göllerindeki habitat kaybı, kirlilik ve insanların bu türü toplamaları nedeniyle eleştirmenlerce bu türün tehlikeye düştüğü düşünülmektedir. Çünkü bu semenderin geleneksel Çin tıbbında hastalıkları gidereceği düşünülür.

Dünyanın En Büyük Tavşanı: Flaman Devi

En Büyük Tavşan : Flaman Devi Tavşan

En Büyük Tavşan : Dev Tavşan

Bu tavşan türü evcil tavşan türlerindendir ve Flaman bölgesinde yaşayan eski bir ırktır, adını yaşadığı bölgeden almıştır. Belçika’nın Ghent kenti çevresinde 16. yüzyıldan beri yetiştirilmektedir. Tavşanların ağırlığı 12 kiloyu geçkin olabilir. Resimde görüldüğü gibi orta boy bir köpekle aynı boyutlara ulaşabilir :)

Dünyanın En Büyük Yarasası: Dev Altın Taçlı Uçan Tilki

Dev Altın Taçlı Uçan Tilki

Dev Altın Taçlı Uçan Tilki

Bu yarasa adını kafasının çok benzediği tilkiden alıyor. En büyük yarasa türü olarak Filipinler’deki yağmur ormanlarında megabat ailesinin bir parçası olarak yaşıyor. Maksimum ağırlığı 1 buçuk kilo, uzunluğu 55 cm ve kanat genişliği 2 metreye yakın olabilir. Büyük uçan tilkinin vücut kütlesi ve ve boyu Altın Taçlı Dev Uçan Tilkiden daha büyüktür fakat kanat uzunluğunda Altın taçlı olan türün daha büyük olduğu bilinmektedir. 

Dünyadaki En Büyük Kemirgen: Capybara

En Büyük Kemirgen Capybara

En Büyük Kemirgen Capybara

 

Yaşayan dünyanın en büyük hayvanları arasındaki en büyük kemirgen, Güney Amerika’nın dağlarının doğusundaki tropik ve ılımlı bölgelerin çoğunda bulunan suyun yakınlarında yaşayan Capybara(Hydrochoerus hydrochaeris)’dır. Tam olarak olgunlaşmış olan Capybara’ların yatay boyu 1 buçuk metre ve uzunluğu 1 metreye yakındır maksimum 105 kilo ağırlığa erişebilirler. Oldukça sosyal bir türdür ve 100 bireye kadar ulaşan gruplar halinde yaşayabilirler. Ama genellikle grupları 10 20 kişiliktir.

Dünyadaki En Büyük Kemikli Balık: Okyanus Güneş Balığı

En Büyük Kemikli Balık

En Büyük Kemikli Balık

Kemikli balık olarak da adlandırılan Osteichthyes, kıkırdaklı iskeletlerden ziyade kemikli olan bir balık türüdür. Balıkların büyük çoğunluğu kemikli balık olup, son derece çeşitli ve bol miktarda 29.000’den fazla türün oluşturduğu bir gruptur. Bugün var olan omurgalıların en büyük ve en çeşitli sınıfıdır.

Dünyada yaşayan en büyük kemikli balık, yaygın olarak bulunan okyanus güneş balığıdır. Kuruğu balık kafasını andırır ve ana gövdesi yana doğru basıktır. Yetişkin bir okyanus balığı, 3 metreye kadar büyük olabilir ama genelde 2 metre uzunluğunda ve ortalama 1 ton ağırlığa sahiptir. En fazla 4200 cm uzunluğunda ve 2400 kilogram ağırlığında olanı görülmüştür. Bu özellikleriyle bu balık türü kendi kulvarında dünyanın en büyük hayvanları arasındadır.

Dünyadaki En Büyük Kertenkele / Yılan: Yeşil Anakonda

En Büyük Yılan

En Büyük Yılan

Bu dev sürüngen türünün en büyük yaşayan üyesi neotropik nehirlerin Yeşil Anakonda’sıdır. Doğrulanmış en büyük boyutu 7 buçuk metre ve 250 kg olup, daha büyük anakondaların olduğu hakkındaki söylentiler devam etmektedir. Güneydoğu Asya’nın Piton’u da bu anakonda ile yarışabilir. Boyu daha uzundur ama daha incedir ve maksimum uzunluğu 9.7 metre olarak ölçülmüştür.

Dünyadaki En Büyük Kuş: Devekuşu

En Büyük Kuş Devekuşu

En Büyük Kuş Devekuşu

Yaşayan en büyük kuş Afrika ve Arabistan ovalarından devekuşudur. Büyük bir devekuşu, 150 kilogramdan fazladır ve boyu 3 metreye yaklaşan yüksekliğe erişir. Devekuşunun yumurtası 1 buçuk kilo ağırlığındadır ve dünyanın en büyük yumurtalarıdır. Aynı zamanda yaklaşık 97 km saat hızla koşabilirler. Bu da devekuşunu karadaki en hızlı kuş ve dünyadaki iki ayaklı en hızlı hayvan yapar.

Dünyanın Uçan En Ağır Kuşu : Dalmaçyalı Pelikan

En Ağır Uçan Kuş Dalmaçyalı Pelikan

En Ağır Uçan Kuş Dalmaçyalı Pelikan

Dalmaçyalı Pelikan (Pelecanus crispus) pelikan ailesinin bir üyesidir. Güneydoğu Avrupa’dan Hindistan ve Çin’e, bataklıklar ve sığ göllerde yaşarlar. Bu, uzunluğu 160-180 cm, ağırlığı 11-15 kg ve kanat açıklığı 3 metrenin üzerinde olan bu tür, pelikanların en büyüğüdür. Ölçülen 11,5 kg ağırlıkla, dünyanın en ağır uçan kuş türü olarak kaydedilmiştir, ancak büyük erkek toy kuşu ve kuğular, bazen pelikanın maksimum ağırlığını aşabilir. Bu özelliğiyle bu pelikan kendi kulvarında dünyanın en büyük hayvanları arasındadır.

 

Dünyanın En Büyük Hayvanları – Eklem Bacaklılardan Japon Örümcek Yengeç

 

Japon Örümcek Yengeci, Japonya’nın her yerinde yaşayan bir deniz yengeç türüdür. Boyu 3.8 metreye kadar ulaşabilir ve 41 kg’a kadar ağırlığa sahip olabilir böylece dünyanın en büyük hayvanları içine girer. Herhangi bir eklembacaklı arasından en geniş bacak ayağına sahiptir. Japon örümcek yengeci, doğal ortamında kabuklu deniz hayvanları ve hayvan karkaslarıyla beslenir ve 100 yıla kadar yaşayabilir.

Eğer bu yazıdan hoşlandıysanız sizi şöyle alalım : Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Uykuyu Seven Hayvanlar !

 

Yorum Yaz

3 Yorum