Kedi Eğitimi

Kedileri eğitmek mümkün müdür?

Kedileri eğitmek mümkün müdür?
5/5 - (1 vote)

Kedileri eğitmek mümkün müdür?

Öncelikle bu soruya doğru bir şekilde cevap vermek için Kedilerin eğitilip eğitilmediği sorusuna doğru yanıtı bulmak gerekiyor. Toplumumuzda Kediler eğitilmez veya eğitilmeyi kabul etmezler düşüncesi yaygındır. Yaradılış gereğince Kedilerin psikolojisi çok farklıdır ve bu görüş kısmen de olsa doğrudur. Kedilerin eğitimi, tam itaat için değil, sadece yapmasını istemedikleri şeyleri öğretmekten ibaret olabilir. Örnek olarak, köpeklere verilen arama kurtarma eğitimini Kedilere vermek imkansızdır.

Bazı Kedilerin daha yavruyken eğitmenler tarafından, eğitildiği görülmüştür. Ancak Kediler hakkında son kararın her zaman Kedilere ait olduğunu unutmayın. Yani Kedilere bir yerden atlamayı öğretebilirsiniz ama her zaman atlamayabilirler çünkü son kararları onlar vermektedir. Kedi bir “sürü hayvanı” olmadığından bu şekilde davranmaktadır.

Eğer bir Kedi eğitecekseniz son derece sabırlı olmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Sevecen ve gerçekçi olmayı da unutmamalısınız. Kediniz sizin beklentilerinizi karşılamıyorsa ona kızmayın, sabredin. Tüm bunların yanında Kediniz sizin isteklerinize doğru cevabı veremiyorsa ona kızmayın. Kızarak eğitmek, geçmiş yıllardan kalan bir yöntemdir ve başarısız olduğu kanıtlanmıştır. Ona ceza vermek yerine kaşlarınızı çatıp kızmanız ve “hayır” komutunu kullanmanız onun gerekli mesajı almasını sağlayacaktır. Ancak her zaman bu şekilde değil, yumuşak bir sesle ona bazen uyarılarda bulunmalısınız.

Kedi eğitiminde en önemli püf noktası, Kedinizi neyin motive ettiğini bulmaktır. Bunu bulduğunuzda Kedinizi motive etmek için ödüllendirebilirsiniz. Bu motivasyon çoğu zaman mama olur ancak bazen de okşanmayı severler.

Yorum Yaz