Kedi Türleri

Van Kedisi Özellikleri

Van Kedisi, kökeni Türkiye olan ve safkan Türk kedisi olan bir kedi türüdür. Anavatanı Van yöresidir. Van kedileri yeryüzündeki kediler arasında en doğal türlerden biridir.

Van kedilerinin zeki ve hareketli bir yapısı vardır. Sahibine ve insanlara sıkı sıkıya bağlı bir kedi türüdür.

4.4/5 - (21 votes)

Genel Bilgi

Yer:Türkiye
Renkleri:Himalaya desenli melez kedi rengi hariç; baskın renk ve beyaz; kahverengi ve gri çizgili ve beyaz; kesit renkli ve beyaz; rastgele şekiller Van kedisi deseninin değerini düşürmemeli; yüzde parlaklık t
Bakım:Fazla bakım gerektirmez; fırçalanma ve taranmaya hemen hemen hiç ihtiyaç duymaz.
Karakter Özelliği:Dengeli ve sessiz
Tüy Şekli:Kısmen uzun
Boyut:Orta

Özellikleri

Karakteristik (Ortalama:7.5)

Çocuklarla Anlaşma: 7

Hayvanlarla Anlaşma: 7

Hayvanlarla Anlaşma: 8

Sadakat: 8

Egzersiz İhtiyacı (Ortalama:8.5)

Oyunculuk: 8

Hareket
İhtiyacı: 9

Bakım İhtiyacı (Ortalama:6.5)

Taranma: 5

Genel Bakım: 8

Açıklama

Van Kedisi, kökeni Türkiye olan ve safkan Türk kedisi olan bir kedi türüdür. Anavatanı Van yöresidir. Van kedileri yeryüzündeki kediler arasında en doğal türlerden biridir.

Van kedilerinin zeki ve hareketli bir yapısı vardır. Sahibine ve insanlara sıkı sıkıya bağlı bir kedi türüdür. Van kedileri, diğer kedilerin aksine yüzmeyi ve suda oynamayı çok severler. Hemen her kedi gibi, temizliklerine büyük özen gösterirler. Aynı zamanda Van kedileri, iyi bir avcıdır.

Van kedilerinin orta büyüklükte bir kafası, üçgen biçiminde bir yüzü vardır. Gözleri hafifçe basık ve göz bebekleri yuvarlaktır. Van kedilerinin gözlerinin rengi tek renk olabileceği gibi iki gözünün rengi birbirinden farklı olabilir. Genellikle bir gözü mavi diğeri sarı renk ve tonlarında olur. Bu onların en ilgi çekici yönüdür.

Van kedilerinin sağır olduğu varsayımı olsa da, bu ancak %5 oranındadır.

Van Kedilerinin boyu uzun, vücudu kaslı ve yapılıdır. Tüyleri ipeksi yapıda ve uzundur.

Van kedilerinin tüylerini de aynı Ankara kedilerinde olduğu gibi düzenli olarak taramak gerekir. Van kedilerinin tüyleri, Ankara kedileri kadar uzun olmasa da düzenli tarama ve fırçalama yapılmalıdır.

Hayvan Sitesi

Yorum Yaz