Köpek Türleri

Australian Terrier

Australian Terrier
4.8/5 - (103 votes)

Australian Terrier, adından da anlaşıldığı gibi kökeni Avustralya olan, terrier ailesine ait bir ırktır. Yaklaşık 25 cm. boya, 6.5 kg. ağırlığa erişirler.

Küçük bacaklı, sert tüylü bir ırk olan Australian Terrier, sağlık açısından sağlam bir ırk özelliği taşımasına rağmen, şeker hastalığı ve kanser hastalıklarına yakalanma eğilimi taşır. İnsana yakın, dost canlısı, aileye uygun bir ırk olan bu Köpekler; açık sarı, kahve ve kızıl renklere sahiptir. Alacalı renkleri olanları vardır.

Australian Terrier

Genel Bilgiler

Avustralya Terrier, cesur ve kendine güveni olan dinamik Köpeklerdir. Ev ortamına uygundur. Eğitime yatkındır. Orta derecede aylık bir eğitim yeterli olacaktır. Kendileri ile meşgul olunmasını isterler. İnatçı bir yapıları vardır. Australian Terrier oynamayı çok sever, diğer hayvanlara karşı bazen saldırgan tutumlar sergileyebilir. Kızdıklarında ya da ürktüklerinde durmadan havlarlar. Bu nedenle çalışan ailelerle sorun yaşayabilirler. Yalnız kalmayı sevmedikleri için, her şeye havlayarak komşularla sorun yaşamanıza neden olabilirler.

Zeki ve bağımsız bir yapıya da sahip olan Avustralya Terrier, inatçı ve baskın bir kişiliğe sahiptir. Bazen aile bireylerinden çocuklarla problem yaşayabilirler. Kıskanç bir yapıları vardır. Bakımları zor değildir. Kısa tüy yapıları haftada birkaç kez fırçalanabilir. Birkaç aylık dönemlerde, tüyleri tıraş edilmelidir. Hareketli hayvanlar oldukları için, gün içerisinde yürüyüşe çıkarılması ve enerjisini boşaltması gerekir. Bu sevimli aile Köpeği 13-14 yıl, iyi bakıldığı takdirde daha uzun süre yaşayabilir. Yinede çok küçük yaşta çocuklarınız var ise bu ırkı seçerken dikkatli olmanız önerilir.

Yorum Yaz