Sürüngenler

Timsahlarda Üreme, Beslenme ve Yaşam Alanları

3.9/5 - (366 votes)

Timsahlar yumurtayla ürerler. Çiftleşmenin ardından dişi, kıyıdaki bir kumda açtığı çukur içine kaz yumurtası büyüklüğünde yaklaşık 50 yumurta yumurtlarlar. Yumurtaların üzerlerini kumla örterek yumurtalarının yakınlarında nöbet tutarlar. Bazen bu süre üç aya kadar çıkar. Dişi bu sürede hiçbir şey yemediği için hızla kilo kaybeder. Bazen erkekte dişinin yanına gelir. Ama dişisini beslemez. Yavrular, yumurta kabuğunu kırmaya hazır olduklarında 20 metre kadar uzaktan duyulan sesler çıkartarak annelerini yardıma çağırırlar. Dişi, kumu açarak yumurtalardan yavrularının çıkmasına yardımcı olur. Daha derileri ince olan yavrular büyük bir titizlikle tek tek annenin ağzında su kıyısına taşınırlar. Bakıma muhtaç olan bu yavrular altı ile sekiz haftalık bir sürede anne ve baba tarafından dış tehlikelerden büyük özenle korunur. Yırtıcı kuşlar ve vahşi memeliler ise timsah yavrularına düşkündürler.

Yavrular kendilerine bakacak duruma geldiklerinde anne ve babalarından uzaklaşarak kendilerine av sahaları aramaktadırlar. Büyük timsahlardan uzak durmak zorundadırlar. Hatta bazen sonraki karşılaşmalarda anne ve babalar yavrularını tanıyamamaktadırlar ve onlara av olarak bakmaktadırlar. Yavrular genellikle balık yumurtaları, su böcekleriyle ve salyangozlarla beslenirler.

Kuş, balık ve suya gelen diğer memelilerle beslenirler. İnsanlara da saldırabilirler. Timsahlar avlarına saldırmadan avlarının 2 metrelik bir bölgeye girmesini beklerler. Avı saldırabileceği kadar yakınına gelen timsahlar, 12 m/s bir hız ile avlarını yakalarlar. Bu hıza; vücut yapıları, kuvvetli arka bacakları ve en önemlisi de kaslı kuyrukları sayesinde ulaşırlar. Avlarını güçlü çeneleri arasında sıkıştırıp suda boğarlar. Timsahlar kendilerinden büyük olan avlarını ise 200 kg’lık bir kuvvet uyguladıkları ve avını ağızları ile kavrayarak kendi etraflarında birkaç tur dönerek gerçekleştirdikleri ölüm dönüşü olarak adlandırılan yöntemle çok daha küçük parçalara bölerler.

Timsahlara genellikle; Amerika, Madagaskar, Afrika, Güney ve Doğu Asya ile Orta Avustralya’da bulunmaktadırlar. Tuzlu sularda yaşayanları da bulunmaktadır. Nil timsahının anayurdu ise Nil Nehri olduğu için bu adla anılırlar. Eski Mısırlılar bunlardan korkarlar ve mukaddes sayarlardı. Bugün ise bu timsahlar Nil kıyılarında kalmamıştır. Madagaskar’da bulunmaktadırlar. Uzunlukları ise 7 metreye ulaşabilir. Bu timsahlar 1500 kilograma kadar ulaşabilirler. Eskiden yaşamış onlarından bir tane fosilin boyu 15 metre tahminen de 4000 kilogram kadardı.

Yorum Yaz

3 Yorum