Sürüngenler

Yemen Bukalemunu

Yemen Bukalemunu
4.5/5 - (2 votes)

Yemen Bukalemunu

Doğal yaşam alanı başta Yemen olmak üzere Umman ve Suudi Arabistan olan Yemen Bukalemunu‘nun ömrü 3-4 yıl kadardır. Teraryum ortamında iyi bakıldığı takdirde bu süre artar. Dişiler, sebebi bilinmemekle beraber erkeklerden birkaç sene daha fazla yaşayabilir.

Erkek Yemen Bukalemunu, 60 cm. boya ulaşabilir. dişiler ise en fazla 50 cm. büyür.

Teraryum

Yemen Bukalemunu, teraryum’da beslenmeye karar verildiğinde onları doğalarında bulunan şartlara en yakın şekilde beslemek gerekir.

Teraryum ısısı en az 28 derece olmalıdır. Bu rakam 33-34 dereceyi geçmemelidir. Isının yanında nem de önem taşır. Nem oranı %70 civarına sabitlenmelidir. Teraryum’da ısıyı ısıtıcı lambalarla, güneş ışığına olan ihtiyaçlarını da UV lambalarla sağlamak gerekir. Teraryuma bir adet termometre koyarak ısı derecesini ölçmek mümkündür.

Teraryum bitkilendirilmeli, saklanabilecekleri yapraklar ve tırmanabilecekleri dal parçaları monte edilmelidir. Su ihtiyacı ve nemi dengelemek için yaprakların ve canlının üzerine su fışkırtmak yararlı olacaktır. Son olarak hava giriş çıkışını sağlamak amacıyla teraryum’un uygun yerlerine delikler açmak gerekir.

Doğada tek yaşadıklarından dolayı, teraryum ortamında da tek bakılmalıdır.

Veiled Chameleon

Beslenme

Genel olarak Bukalemunlar etçil olarak beslenir. Çekirge, un kurdu, sinek, cırcır böceği gibi küçük canlıları afiyetle yer. Elbette bu böcekler canlı olarak verilmelidir. Yemen Bukalemunu’nun sadece canlı yemlerle beslendiği unutulmamalıdır. Haftada 1 defa vitamin ve kalsiyum takviyesi yapmak da sağlıklı gelişimleri için önem taşır.

Cinsiyet Ayrımı

Yemen Bukalemunu cinsiyet ayrımı, basit birkaç yolla yapılır. Bunlardan en bilineni erkeklerin arka ayaklarının altında bulunan “femoral” noktadır. Bu nokta, dişilerde bulunmaz. Erişkin dişilerin erkeklerden belirgin bir şekilde küçük boyda olması da bir diğer cinsiyet belirleme yoludur.

Yorum Yaz