Akvaryum & Balık

Evde Pirana Beslemek

4.5/5 - (17 votes)

Pek çok sinema filmine konu olmuş, hemen her şeye saldıran kana susamış katiller olarak gösterilen piranalar, sanılanın aksine zevk için asla öldürmeyen bir tür balık çeşididir. Zaman zaman aynı akvaryumu başka balıklarla birlikte sorunsuz olarak paylaştıklarını görmek sizleri şaşırtabilir.

Doğal yaşam alanları olan dünyanın en büyük nehri Amazon’da, canlılığın devam edebilmesi için önüne geçilmesi gereken hastalıkların, bakterilerin yok edilmesi görevini sorunsuz olarak yapan piranalar, nehirdeki tüm leşleri, hızlı bir şekilde tüketerek etrafa verecekleri tüm zararları ortadan kaldırmaya çalışırlar. Doğal ortamlarındaki beslenme şekillerinin yarara dönük bir beslenme olduğunu söylemek elbette zor değil. Ancak akvaryumda bir pirana beslemek için neler gerektiğini de bilmek gerekiyor.

Evde Pirana Beslemek İçin Ne Tür Besinler Kullanılır?

Doğal yaşamlarında canlı yeme sürekli ihtiyaç duyan piranalar için akvaryum şartlarında da bu konu gerekli olsa da bazı akvartistler bunun çok da gerekli olmadığını düşünüyorlar. Elbette canlı bir yem vermek tamamen size kalmış. Doğallıklarını sergilemelerine imkan tanımak için canlı yem de tercih sebebi olabilir. Ancak yem seçiminde dikkatli olunmalıdır.

Ancak genel olarak pek çok akvartist, evde pirana beslemek için tavuk eti, hindi eti, dana yüreğini birincil besin olarak kullanmaktadır. Bu besinlere zaman zaman alabalık, sazan balıkları da parçalara ayrılarak diyetlerine uygulanabilir. Piranalar doğaları gereği parçalayarak yedikleri için kıyma türü besinler verilmesi uygun olmaz. Çok sık olmamak üzere karides de menüye zaman zaman eklenebilir.

Evde pirana beslemek için hazırladığınız menünün tamamını deniz ürünlerinden oluşmamasına dikkat edilmelidir. Balıklarda yağlanma ve tuzdan ileri gelen hazımsızlık sorunlarıyla karışlaşabilirsiniz. Protein açısından zengin karides, iyi haşlanmış ve temizlenmiş olmak kaydıyla verilmesi balıkların renkleri için önemlidir.

Evdeki Piranaları Kuş Ya Da Fareyle Beslemek Doğru Mu?

Kuş, fare ve hatta kedi gibi besinleri bu balıklara vermek doğru değildir. Özellikle fareler her zaman bünyelerinde çok fazla virüs ve bakteri taşımaktadırlar.

Hasta Ya Da Ölü Balıklarla Beslemeyin

Pirana beslemek için hasta ya da ölü balıkların kullanılması, büyük bir tehdit oluşturur. Çünkü her ne kadar piranalar hastalıklara karşı dayanıklı bünyeye sahip olsalar da, ölüm nedenini bilmediğiniz balıkları kesinlikle yedirmeyin.

Evde Pirana Beslemek İçin Doğru Periyot Nasıl Olmalıdır?

Genelde petshoplarda 2 ile 5cm arasında bulunabilen piranalar, genel olarak iyi beslenmeleri gerekmektedir. Bu boylarının hızlı gelişimi ve ileride kazanacakları renkleri için oldukça önemli. Yavruluk dönemi olarak adlandırabileceğimiz 10 santimetreye kadar olan boylarda günlük olarak beslenebilir. Ancak 10 santimetrenin üzerine çıkmaya başladığında, beslenme periyordu bir iki günlük aralar şeklide ayarlanması sindirim sistemleri için oldukça idealdir.

Ancak 15 santimetre sonrası için 3 ile 5 gün arasındaki periyotlarla beslenmeleri sağlıkları açısından çok önemlidir. Sürekli yem vermek bu balıkları hasta etmektedir. Doğru periyotta ve öğünde yem verilmelidir.

Yorum Yaz

1 Yorum