Akvaryum & Balık

Vatoz Balığı

Cüce - Boynuzlu Vatoz 3
Rate this post

Akvaryumları bir çiftliğe benzetirsek, akvaryumun hademeliğini kimseye kaptırmayan vatoz balığı, her akvaryumun vazgeçilmez temizlikçileridir. Her akvaryumda, birlikte anıldıkları çöpçü balıklarıyla görülürler çoğu zaman.

Akvaryumların bir anlamda aşık balıkları olan vatoz balığı özellikle akvaryumunuzun camına aşıktır. Beslenmelerinin büyük çoğunluğunu akvaryum camında, zemininde ve süslerinde oluşan yosunlar ve mikroorganizmalardan sağlar.

Yapışkan balıklar olarak da bilinen bu balıklar, Kedi Balığı, Yayın Balığı’nın alt türlerindendir ve onlarla benzer fiziksel özellikleri taşır. Boyları iyi bir yaşam ortamında 40 santimetreye kadar uzayabilen vatoz balığı, iyi birer kamuflaj ustalarıdır. Hemen her ortamda kendilerini saklayabilirler.
Literatürde adları Hypostomus olsa da hem ülkemizde hem de tüm dünyada vatoz yada cüce vatoz olarak namlarını sürdürmektedirler. Sakin yapıları sayesinde hemen tüm balık çeşitleriyle uyum içinde yaşayabilirler. Özel yapıya sahip ağızlarıyla akvaryum içindeki yüzeylere yapışarak beslenmelerini sağlar, aynı zamanda biyonik bir temizlik yaparak ortamın daha steril olmasını sağlarlar.

Vatoz Balığı Bakımı ve Beslenmesi

Hepçil canlılardandır. Ancak tercihlerini daha çok bitkisel ağırlıklı olarak gerçekleştirmek isteyeceklerdir. Akvaryumunuzdaki tüm yosunlar onların ilgisini çeker. Aynı zamanda akvaryumunuzda bitkiler bulunuyorsa bitkiyi de mutlaka deneyeceklerdir. Genellikle zemin ve zemine yakın olarak yaşadıkları için, zemindeki yemlerden de beslenmeleri onların gelişimi için önemlidir. Bu nedenle akvaryumunuzda bir vatoz besliyorsanız mutlaka dip yemleri de kullanmalısınız.
Neredeyse 40 santimetreye kadar uzayabilen boyları ve yaklaşık 15 yıl gibi uzun bir ömre sahip olmaları nedeniyle küçük boyutlu akvaryumlar onlara göre değildir. Özel bir sıcaklık isteyen çeşitleri de olduğu gibi diğer balıklar gibi uygun oda sıcaklığı onlar için yeterli sayılabilir.

Pek çok çeşidinin olduğu bilinen vatoz balığı ülkemizdeki en çok beslenen türleri cüce vatoz balığı, cüce boynuzlu vatoz balığı, kral vatoz balığı ve konuşan vatoz balığı olarak sıralanabilir.

Cüce Vatoz Balığı

Ülkemizde en çok ve çabuk bulunabilen vatoz balığı türlerindendir. Boylarının kısa oluşu nedeniyle cüce vatoz olarak adlandırılan bu tür, diğer vatozlar gibi, bitkili akvaryumlarda daha mutludurlar. Çünkü beslenmelerinin bir bölümünü bitkilerden sağlamak isteyeceklerdir.

Cüce Boynuzlu Vatoz Balığı

Cüce Boynuzlu Vatoz Balığı, kahverengi gövdeleri üzerinde beyaz benekleriyle tanınırlar. Erkeklerin burunlarının üzerinde bulunan dikeni andıran parçacık ayna zamanda adlarını da oluşturur.

Kral Vatoz Balığı

Genellikle çizgili bir deriye ve parlak turuncu ve mat gözlere sahip olan kral vatoz balığı, yaşamaları için çok daha büyük bir akvaryuma ihtiyaç duyarlar. En az 250 litre suya ihtiyaç duyan balık türü.

Balıklar Konuşur mu Demeyin, Konuşan Vatoz Balığı

Suyun dışına ses çıkardığı için bu adı alan vatoz balıkları sakin canlılar olmaları nedeniyle hemen tüm akvaryumlarda kendilerine kolayca yer bulabilirler.

Yorum Yaz