Amfibyum - Amfibi

Axolotl (Aksolotl)

Aksolotl
3.5/5 - (51 votes)

Axolotl

Axolotl, eşsiz görüntüsüyle dikkatleri üzerine çekerek son yıllarda evlerde beslenmeye başlanan bir semender türüdür. Ana vatanı Meksika’dır. Kolay üretilmesi sayesinde dünya üzerinde ev hayvanı olarak yaygınlaşmaya başlamıştır.

Genel Bilgiler

Aksolotl (Axolotl), 15 yıla kadar yaşayabilir. Kendilerini inanılmaz derecede hızla yenileme özelliği bulunur. Kuyruğu ya da herhangi bir bölümü kopsa bile kısa sürede kendisini yeniler. Aynı zamanda bir su semenderi olduğu için karada fazla yaşayamazlar. Vücutları çok hasssas ve duyarlıdır. Ele almaktan kaçınılmalıdır.

Axolotl, kolay üretilmesine rağmen doğada soyu tükenme tehlikesi altındadır. Bunun başlıca nedenleri arasında insanların müdahalesi yer alır. Axolotlların bazı ülkelerde yemek olarak kullanılması, başka tür yırtıcı hayvanların Axolotlların yaşam alanına sokulması ve kirlilik soylarını tehlike altına almıştır.

Akvaryum Şartları

Axolotl oldukça büyük boyutlara ulaşabilir. Bu nedenle olabildiğince büyük akvaryumlar tercih edilmelidir. Akvaryum suyu yüksekliğinin Axolotl’ın yüzebileceği yükseklikte olması yeterlidir. Akvaryum içerisinde kuru alana gerek olmamakla beraber tutunmaları ve üzerinde dinlenmeleri için büyük bir taş ya da mango kökü kullanılması gerekir.

Aksolotl

Akvaryum suyu için klorlu musluk suyu kullanılmamalı, dinlendirilmiş ya da temiz damacana suları tercih edilmelidir. Akvaryum içerisinde filtrasyon sağlamanın da bir takım yararları bulunur. Filtre sayesinde akvaryum temizleme sıklığı azalarak suyun temiz kalması sağlanır. Akıntıları çok sevmedikleri için kullanılacak olan filtre aşırı akıntı oluşturacak güçte değil, daha düşük güçte olmalıdır.

Aksolotl akvaryumunun pH değerinin 6 ile 7.5 arası olması idealdir. Taban malzemesi olarak silis kum veya yutamayacağı büyüklükte çakıllar kullanılabilir. Akvaryum ısısı ise en fazla 24 derece olmalı, bu dereceyi kesinlikle geçmemelidir. Çünkü Aksolotllar doğada serin sularda yaşar. En uygun ısı derecesi 20 derece civarıdır. Yaz aylarında bu semenderler için su ısısını ayarlamak büyük bir problem yaratabilir.

Beslenme

Axolotl, doğada bulabildiği tüm küçük balıkları, kabuklu canlıları, böcekleri, küçük amfibyumları ve salyangozları severek yer. Ev ortamında ise kaliteli kuru yemler, artemia, solucanlar, pelet yemler ve ince kıyılmış ciğer ile beslenebilir. İdeal beslenme düzeni için çeşitliliğe önem vermek gerekir. Tek tip değil yukarıda yer alan yemlerle besleyerek çeşitlilik sağlanmalıdır.

Yorum Yaz

26 Yorum