Amfibyum - Amfibi

Tree Frog (Ağaç Kurbağası)

5/5 - (1 vote)

Ağaç Kurbağası, doğru ve sağlıklı beslenme ile 10-12 ay içerisinde olgunlaşır. Ömrü, yaklaşık 9 yıldır. Genellikle gece vakitlerinde aktif olup, gündüz uyuyan bu küçük canlı, parlak gözleri ve can alıcı görünümü sayesinde son yılların ilgi çeken evcil hayvanlarından biridir.

Tree Frog (Ağaç Kurbağası)

Ağaç Kurbağaları çok narin hayvanlardır. Onlara olabildiğince dokunmamak gerekir. Dokunulacaksa bile temiz bir eldivenle ele alınmalıdır. Elin kirli veya sabun kokulu olması, Ağaç Kurbağası’nın tenine ciddi zararlar verebilir. Aynı şekilde göze, ağıza temas ettirmemek ve yaralı el ile de dokunmamak gerekir. Bu durumda tam tersi olarak biz insanlar zarar görebiliriz.

Ağaç Kurbağası Beslenme Düzeni

Bu Kurbağalar genel olarak sinek, cırcır böceği, solucan, un kurdu gibi böceklerle beslenir. Beslenme, yetişkinlerde iki günde bir defa, yavru ve ergen Kurbağalarda ise günlük olmalıdır. 10 günde en az bir defa olmak üzere yemler kalsiyum ve vitamine bulanarak verilmelidir.

Teraryum

Ağaç Kurbağası, bol bitkili teraryumlardan hoşlanır. Teraryum’da dekorasyona büyük önem vermek gerekir. Bitkilerin yanında ağaç parçaları ve kabukları ile teraryum iyice süslenmelidir. Nem oranı en az yüzde 70 olmalıdır. Nem oranını sağlamak için günde birkaç defa Kurbağa’nın üzerine sprey su sıkılması da yararlı olacaktır. Nemi dengeleyen bir başka faktör ise taban malzemesi seçimidir. Sphagnum yosunu, torf ve ıslak toprak nemin sağlanmasına yarar.

Ortam ısısı en az 25 derece, en fazla 28 derece olmalıdır. Çeşitli türlerde ise 28 derecenin üzerinde, 30 dereceye kadar yaşayabilirler. Gece vakitlerinde ise ısı 19-20 derece civarında olmalıdır.

Örnek bir teraryum:

Ağaç Kurbağası Teraryumu

Teraryum’un ışıklandırması için UV lamba kullanılabilir. Çoğu sürüngenin temel bir ihtiyacı olan UV lamba, bir Amfibyum olan Ağaç Kurbağası için de gereklidir. Günde 9-10 saat açık kalacak şekilde, hem ışıklı hem de ışıksız alanlar teraryum’da bulunmalıdır. Yani Kurbağa istediği zaman ışıksız, karanlık ve serin bir ortama gidebilmelidir.

Ağaç Kurbağası, sürüngen türleri ile beraber yaşayamaz. Çoğu Amfibyum ile de yaşaması pek uygun değildir, çeşitli sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Ancak kendi türleriyle beraber yaşayabilir.

Teraryum temizliği haftalık olmalıdır. Haftada bir defa, taban malzemesi tamamen değiştirilerek, yenilenmelidir.

Ağaç Kurbağası için gereken temel malzemeler:

– Taban malzemesi
– Su ve yem koymak için kap
– Bitkiler
– Termometre
– Nem ölçer
– Isı lambası
– UV lamba
– Tırmanmaları için gerekli dekorasyon
– Vitamin ve kalsiyum takviyesi
– Yosun
– Tabandan ısıtma sistemi

Yorum Yaz