Characiformlar

Balta Balığı

Balta Balığı
4.3/5 - (122 votes)

Balta Balığı

Balta balığı, Amazon kökenli olan bir balıktır. Beslenme şekli olarak etçil beslenmektedir. Bu balıklar, hem kendi türleriyle hem de diğer türler ile barışçıl bir şekilde aynı akvaryum içerisinde yaşayabilir.

Genel Bilgiler

Balta balığında cinsiyet ayrımı yapmak kolay değildir. Bu balıkların ayrımı sadece yumurtlama dönemlerinde dişiler için yapılabilmektedir. Üreme döneminde dişilerin karnı daha şiş olduğu için, bu dönemde cinsiyet ayrımını açık bir şekilde yapabilirsiniz.

Balta balığı genelde suyun yüzeyinde yüzer. Suyun yüzeyinde yüzdükleri içinde üreme dönemlerinde yaprakların üzerine genelde düz yumurtalar bırakmaktadırlar. Bu da üremeyi daha da kolaylaştırmaktadır. Yumurtadan çıkıp büyümeye başladıklarında ise boyları 7 cm.’ye kadar büyüyebilmektedir.

Balta balıkları genel olarak 25-29 derece arasındaki sıcaklıkta bulunan sularda yaşar. Bu balıklara akvaryumda bakacağınız zaman akvaryumun en az 60 litre hacminde olması gerekmektedir. Su sertliği, yumuşak ve orta arasında değişmelidir. Suyun pH derecesi ise 6.0-7.5 arasında olmalıdır. Tüm bunlara dikkat edildiği zaman Balta balıklarını akvaryumlarınızda çok rahat bir şekilde büyütebilir ve onlara bakabilirsiniz.

Yorum Yaz