Characiformlar

Kırmızı Gözlü Piranha (Siyah Piranha)

Kırmızı Gözlü Piranha (Siyah Piranha)
5/5 - (1 vote)

Kırmızı Gözlü Piranha (Siyah Piranha)

Kırmızı Gözlü Piranha (Siyah Piranha), etçil beslenen ve aşırı agresif balıklar olarak bilinir. Bu balıklar suyun orta dip ve yüzey seviyesinde rahat bir şekilde yüzebilir.

Genel Bilgiler

Kırmızı Gözlü Piranha balıklarında cinsiyet ayrımı yapmak oldukça kolaydır. Bunun için arka yüzgece bakmanız yeterli olacaktır. Erkeklerde arka yüzgeç öne doğru kıvrımlı iken, dişilerde bu yüzgeç düzdür. Bu balıklar üreyecekleri zaman yumurtalarını bitkilerin arasına ya da kumun yüzeyinde açılan boşluklara bırakırlar. Daha sonra ise dişi ve erkek balık bu yumurtaları korumaya başlar. Yumurtalar yaklaşık olarak 3 günde çatlayarak açılır.

Siyah Piranha olarak da adlandırılan Kırmızı Gözlü Piranha, saldırgan bir tür olduğundan dolayı akvaryumda tek başına bakılmalıdır. Bu yönü nedeniyle pek tercih edilen bir pirana türü olmamakla beraber çok nadir bulunan bir türdür. Ayrıca daha sakin ve stressiz bir ortam kurmak için de akvaryumun ışığının loş tutulması gerekmektedir. Bu balıklar nehirde yaşadıkları için akıntıya alışkın olan balıklardır. Bu nedenle akvaryumlarda akıntının oluşturulması son derece önemlidir. Bu sayede balıklar daha sağlıklı olacaklardır. Ayrıca akvaryumun enini de balığın rahat bir şekilde dönebilmesi için geniş seçmelisiniz.

En fazla 50 metre boya ulaşırlar. Akvaryum boyutu da en az 400 litre olmalıdır.

Yorum Yaz